Hlavní obsah
Jan Farský Foto: Jan Handrejch, Právo

Jan Farský

Bývalý starosta Semil Jan Farský (*1979) v roce 2010 kandidoval do Sněmovny ze sedmnáctého místa. To pro něj však nebyla překážka, aby se stal za TOP 09 poslancem. Mandát obhájil i v roce 2013. V roce 2017 se do Sněmovny dostal za nový subjekt hnutí Starostové a nezávislí. V krajských volbách v roce 2016 byl zvolen zastupitelem Libereckého kraje.

Jan Farský Foto: Jan Handrejch, Právo
Jan Farský

Po odmaturování na semilském gymnáziu vystudoval Jan Farský Právnickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně. Jakmile dosáhl titulu magistr, dostal se coby právník na Městský úřad Semily. Poté se rok živil jako koncipient v advokátní kanceláři. V letech 2005 až 2006 byl zaměstnán jako poradce místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna. Když tento muž odešel z politiky do společnosti Škoda Auto, Jan Farský ho tam následoval.

V roce 2002 byl Farský zvolen za hnutí Volba pro Semily do místního zastupitelstva. V příštích volbách se pak stal přímo starostou města Semily. Od roku 2008 je členem hnutí Starostové pro Liberecký kraj, kde zastává funkci místopředsedy. V letech 2008 až 2010 a 2016 až 2018 byl také zastupitelem Libereckého kraje.

V roce 2010 byl za TOP 09 zvolen poslancem Parlamentu České republiky. Ačkoli na kandidátce mu patřilo poslední místo, v Libereckém kraji získal mezi kandidáty TOP 09 nakonec nejvyšší počet hlasů, více než osm procent. V roce 2013 byl znovu zvolen poslancem. Ve Sněmovně byl místopředsedou rozpočtového výboru a členem ústavně právního výboru.

Po ukončení spolupráce Starostů a nezávislých s TOP 09 a po rozpadu koalice s KDU-ČSL se Farský stal celorepublikovým lídrem hnutí STAN, které se do voleb do Poslanecké sněmovny 2017 rozhodlo kandidovat samostatně. Do Sněmovny se dostal z pražské kandidátky Starostů. V současnosti je předsedou poslaneckého klubu STAN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků