Hlavní obsah
Hřib dubový Foto: Profimedia.cz

Houbaři můžou vyrazit, hřiby už rostou

Milovníci hub již mohou vyrazit do lesů s košíky. Podle mykologů se již v lesích objevily první dubové hřiby. V porovnání s předchozími sezónami je to přitom o něco dříve než obvykle. Mykolog Jiří Polčák uvedl, že z lesů na Přerovsku si již například nosí první suchohřiby, kozáky či holubinky.

Hřib dubový Foto: Profimedia.cz
Houbaři můžou vyrazit, hřiby už rostou

Plné koše domů sice lidé nepřinesou, na houbovou polévku či smaženici si ale znalí houbaři prý určitě nasbírají.

"První dubové hřiby jsme našli v lesích už před 14 dny. Lidé to ještě nevěděli, v lesích tak nebyl takový boom, což nám vyhovovalo. Smáli jsme se tomu, kdy na to lidé přijdou," uvedl Polčák.

V lesích se tak již nyní podle něj objevuje hřib dubový, hřib koloděj, hřib kovář, kozák topolový, suchohřib žlutomasý a plstnatý či křemenáč osikový. V lesích je k vidění i poměrně dost holubinek.

"Ve velkém roste i pekárka, což je jedovatý druh žampiónů. Neznalí houbaři to berou, otravy jsou sice lehké, ale k jídlu je to nevhodné," podotkl Polčák. Sám už si z prvních letošních pravých hřibů stihl udělat i dobrou smaženici.

Dubové hřiby se přitom v lesích ještě setkávají s posledními jarními houbami, jako je například čirůvka májovka. Podle odborníků tak v lesích nejznámější vyhledávané hřiby letos vyrostly o něco dříve, jejich růst však nyní zpomaluje současné chladné počasí. Lidé, kteří do lesů zajít nestihnou, si mohou počkat až na hlavní houbařskou sezonu. Ta vypukne až v srpnu a září.

Anketa
Chystáte se v příštích dnech na houby?
Ano
31.8 %
Ne
68.2 %
Celkem hlasovalo 18155 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků