Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo

Heger: bude se muset připravit plán téměř na hranici katastrofy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl v Partii na Primě, že požadavky lékařů jsou naprosto nereálné. "Je tady určitá setrvačnost. Není možné vzít balík peněz a nalít ho do zdravotnictví, speciálně do platů lékařů," řekl Heger. Když lékaři skutečně odejdou, přijde prý na řadu plán na hranici katastrofy.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo
Heger: bude se muset připravit plán téměř na hranici katastrofy

Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že hrozí vážné nebezpečí omezení péče: "Apeluji na pana ministra, aby udělal vše proto, aby se našla dohoda. Ne, že vyhoví 100 procentům požadavků, ale aby se připravil určitý jízdní řád."

"Pokud se v následujících sedmi, deseti dnech nedohodneme s lékaři, bude se muset připravit plán téměř na hranici katastrofy, který by péči zajistil. Ve středu předložím konkrétní návrhy. Je fakt, že nemocnice jsou dlouhodobě podfinancované," uvedl Heger.

Ministr ale nemá k dispozici miliardy. "Bavíme se o stovkách miliónů," upřesnil.

Nejhůře mohou dopadnout děti

Nejhůře je na tom podle ministra neonatologie. V republice je dvanáct center pro novorozence a tři až pět se má po odchodu lékařů zavřít.

"Kladu si za vinu, že jsem patnáct let nepozoroval, že to spěje k výbuchu... Jestliže lékaři neustupují a obrací to do extrémů, tak je to krizové vyjednávání."

Hašek se zeptal, proč Heger nepřehodnotil úhradovou vyhlášku. Mezi nemocniční a ambulantní sférou se podle něj rozvírají nůžky. "Souhlasím s principem požadavků lékařů, ale nesouhlasím s formou," uvedl.

Heger řekl, že vyhlášku nezměnil, protože rozpočet zdravotnictví se měl zmenšit o pět procent.

"Řadu věcí jsme udělali, pokusíme se ještě krizově o nějaké posílení nemocnic. Za půl roku, za rok se uvidí, že se hra obrací. Jestli ty výpovědi nestáhnou, nastane velmi obtížná situace. Možná padne ministerstvo, možná celá vláda, reforma se zastaví."

"Pokud pan ministr přijde s realistickým plánem, vyzvu lékaře, aby vzali výpovědi zpět," řekl Hašek. "Klíčové bude, aby se pod slovem efektivizace nekonala divoká privatizace."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků