Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Orlickoústecka Foto: Josef Vostárek, ČTK

GIBS by měla být podřízena ministerstvu vnitra, míní Zeman

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by měla být podřízena ministerstvu vnitra, řekl ve středu novinářům prezident Miloš Zeman. V souvislosti s událostmi spojenými s policejní akcí Vidkun, která se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky v Olomouckém kraji a kterou vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, řekl, že by si přál, aby válka policistů skončila.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Orlickoústecka Foto: Josef Vostárek, ČTK
GIBS by měla být podřízena ministerstvu vnitra, míní Zeman

Kvůli kauze 30. listopadu skončí šéf GIBS Ivan Bílek. Zeman řekl, že žádný tip na jeho nástupce nemá.

"Myslím si, že by se prezident neměl plést do věcí, které nejsou v jeho kompetenci, a že by neměl intervenovat v prospěch jakékoli osoby," poznamenal Zeman.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dodal, že už v minulosti vyjádřil svůj názor, že by bylo dobré, aby GIBS byla podřízena ministerstvu vnitra. "A to z toho důvodu, že je dosud podřízena vládě, která má 17 členů a žádný z těchto 17 členů samozřejmě nemá čas vzhledem ke své pracovní náplni se GIBS zabývat," řekl prezident.

Pro je i Chovanec

Větší personální pravomoci vůči GIBS by měli mít ministři vnitra i podle současného ministra Milana Chovance (ČSSD) a dalších politiků.

Naopak myšlenku, že by GIBS opět spadala pod ministerstvo vnitra, zkritizoval na úterním jednání sněmovní kontrolní komise například poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL). "Myslím si, že ty úvahy o tom, že by se měla podřídit zpátky ministerstvu, jsou absurdní," řekl Gabal novinářům.

"Já jsem se s panem Bílkem v životě nesetkal, neznám jeho názory, nemám sám na něj názor, ale opravdu bych si přál, aby válka mezi policajty skončila a aby generální inspekce byla organizačně začleněna tam, kam patří," řekl Zeman.

O válce policistů v souvislosti s kauzou Vidkun psala některá média. Několik dnů po zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti GIBS totiž naopak generální inspekce odvedla v poutech jednoho z detektivů ÚOOZ.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků