Hlavní obsah
Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík Foto: Milan Malíček, Právo

Gazdík: Pokud se uzavře smlouva s Kapschem, napadneme ji

V případě, že ministerstvo dopravy uzavře novou smlouvu s rakouskou firmou Kapsch na další provoz mýta, Starostové a nezávislí (STAN) ji právně napadnou. Novinkám to v reakci na pondělní rozhodnutí vlády o prodloužení smlouvy s Kapschem řekl šéf hnutí Petr Gazdík.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík Foto: Milan Malíček, Právo
Gazdík: Pokud se uzavře smlouva s Kapschem, napadneme ji

„Případné uzavření smlouvy s Kapschem právně napadneme,“ sdělil úřadující místopředseda Sněmovny Gazdík. V úvahu připadá buď trestní oznámení, nebo žaloba. Podle šéfa resortu Dana Ťoka by měla být smlouva s Kapschem uzavřena koncem léta či začátkem září.

„Je evidentní, že zákon u mnohamiliardové zakázky přikazuje veřejné výběrové řízení. Ministerstvo dopravy už dva roky vědomě nebo nevědomě není schopné výběrové řízení vypsat a nic se neděje,“ komentoval Gazdík.

Podivil se, že komunální politici jsou stíháni za nesmysly a ministerstvo financí chce „darovat“ firmě Kapsch šest miliard korun a vláda to ještě posvětí.

Konkurence mluví o nezákonném postupu

Za nezákonné označil prodloužení smlouvy s Kapschem bez výběrového řízení slovenský výběrčí mýta, firma SkyToll. Ta už začátkem roku ministerstvu dopravy nabídla, že správu systému od roku 2017 převezme.

SkyToll tvrdil, že mýtné brány Kapsche by dokázal ovládat i bez jeho součinnosti. [celá zpráva]

„SkyToll zaslal už 21. června 2016 ministru dopravy ČR dopis, v němž jej upozornil na to, že JŘBU (jednací řízení bez uveřejnění) je tak, jak je zamýšleno, v rozporu se zákonem. V dopise jsme ministra informovali i o zákonných prostředcích, kterými se naše společnost bude bránit před případným protiprávním jednáním,” řekl v pondělí ČTK mluvčí SkyTollu Anton Bódis.

Související téma:

Petr Gazdík na on-line chatu

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

O tom, že se smlouva s Kapschem prodlouží na další tři roky bez výběrového řízení, rozhodla v pondělí vláda. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků