Hlavní obsah
Jan Fischer Foto: Petr Horník, Právo

Fischera jako velvyslance nechci, řekl Schwarzenberg

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je zásadně proti tomu, aby se exministr a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer stal velvyslancem. Přechod do diplomacie Fischer připustil. Pokud by ho na některý velvyslanecký post navrhl nastupující prezident Miloš Zeman, Schwarzenberg by se postavil proti. Ve středu to uvedly Lidové noviny (LN).

Jan Fischer Foto: Petr Horník, Právo
Fischera jako velvyslance nechci, řekl Schwarzenberg

Fischer, který před druhým kolem prezidentské volby podpořil Zemana proti Schwarzenbergovi, by se podle LN mohl stát velvyslancem například v Izraeli.

"Jsem zásadně proti, aby posty ambasadorů byly využity jako odškodnění pro neúspěšné nebo zbytečné politiky," řekl však listu Schwarzenberg.

Remek v Moskvě by nevadil

Podle něj je třeba, aby důležité velvyslanecké posty zastávali profesionálové. Existují prý jen výjimky, které to zvládnou bez předchozích zkušeností. "Jan Fischer má své zásluhy, ale preferoval bych, aby zůstal činný ve funkci bližší jeho povolání," sdělil.

Vladimír Remek

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Schwarzenberg již se Zemanem hovořil například o obsazení postu velvyslance v Moskvě, kterým by se mohl stát bývalý kosmonaut Vladimír Remek. "Umím si to představit," řekl LN Schwarzenberg.

Anketa
Měl by být Jan Fischer velvyslancem?
ano
16.4 %
ne
83.6 %
Celkem hlasovalo 25342 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků