Hlavní obsah
Průzkum popularity kandidátů na prezidenta podle MEDIAN Foto: Jan Kočvara, Novinky

Fischer se Zemanem zůstávají favority, Schwarzenberg je s odstupem třetí

Bývalí premiérové Jan Fischer a Miloš Zeman zůstávají favority pro první kolo prezidentské volby, která se uskuteční v lednu. Prvního z nich by podle průzkumu agentury Median volilo 35,5 procenta lidí, druhého 21,5 procenta voličů. Další prezidentští kandidáti by skončili s velkým odstupem za nimi.

Průzkum popularity kandidátů na prezidenta podle MEDIAN Foto: Jan Kočvara, Novinky
Fischer se Zemanem zůstávají favority, Schwarzenberg je s odstupem třetí

Třetí místo by obsadil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, pro nějž by hlasovalo devět procent lidí, čtvrtý Jiří Dienstbier na něj ztrácí dva procentní body. Následoval by kandidát ODS a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, kterého by na Hradě rádo vidělo šest procent lidí, a ekonom a někdejší ministr Vladimír Dlouhý, kterého podporuje pět procent Čechů.

Schwarzenberg, Dienstbier a Sobotka si v průzkumu mírně polepšili. Podle agentury jim pomohlo definitivní odstoupení ekonoma Jana Švejnara z prezidentského klání a nynější kampaň před senátními a krajskými volbami.

Jan Fischer vede i v žebříčku přijatelnosti pro voliče. Fischer je přijatelným kandidátem pro 53 procent lidí, třetina lidí zařadila mezi tři nejpřijatelnější kandidáty Zemana, a 14,5 procenta občanů Dienstbiera. Jen o něco hůře dopadl Dlouhý, o jehož volbě by uvažovalo 14 procent lidí. Schwarzenberga uvedlo 13 procent a Sobotku deset procent dotázaných.

Účast ve volbách v průzkumu avizovalo 67,5 procenta lidí. Ostatní uvedli, že k volbám nepůjdou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků