Hlavní obsah
Petr Fejk Foto: Jan Handrejch, Právo

Fejkův úřad ombudsmana Českých drah se ruší

Petr Fejk zřejmě skončí ve funkci ombudsmana Českých drah (ČD), za niž údajně dostával plat čtvrt miliónu korun měsíčně. Post ombudsmana ČD bude pravděpodobně zrušen. Na Fejkovy odměny si stěžovali odboráři, kritizoval je i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Premiér Petr Nečas před dvěma týdny uvedl, že se tímto případem bude zabývat. Přezkoumány budou také platy ostatních manažerů ČD.

Petr Fejk Foto: Jan Handrejch, Právo
Fejkův úřad ombudsmana Českých drah se ruší

„České dráhy nebudou mít ombudsmana, nebude jím ani pan Fejk. Je to těsně před podpisem. Pan Fejk se rozhodl, že nechce s touto nálepkou pro dráhy pracovat," řekl Šmerda.

Dodal, že minulý týden byl ustanoven takzvaný orgán pro odměňování, který se bude zabývat všemi platy managementu Českých drah. Ministr dopravy se tak vyjádřil v rozhovoru pro MF Dnes.

Podle předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD) Jaromíra Duška, který před časem vedl železniční odbory, je funkce ombudsmana drah trafikou od bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV). Fejk prý pobírá k uváděnému platu ještě 80 tisíc korun odměn. Přesto Fejk patří k nejhůře odměňovaným členům managementu ČD, řekl Dušek v pořadu Impulsy Václava Moravce.

Předseda ČSSD Sobotka po zveřejnění informací o údajné výši platu pro ombudsmana ČD uvedl, že Fejk má dvojnásobek platu veřejného ochránce práv, pětinásobek mzdy, za niž řídil pražskou zoologickou zahradu, a víc než guvernér České národní banky. Podle premiéra je údajný Fejkův plat těžko obhajitelný a zdůvodnitelný „křiklavý případ“, jeho výše neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků