Hlavní obsah

Extázi bere na zábavě více než polovina mladých

Zatímco předválečná generace se bavila na tanečních zábavách při dechovce, lidé narození v komunismu potají poslouchali anglické legendy Beatles, dnešní teenageři holdují hudbě v rytmu disco či techna. Oblíbenou kratochvílí jim ale je užívání drogy extáze, kterou podle Rady pro koordinaci protidrogové politiky vyzkoušely zhruba dvě třetiny z těch, kteří se baví o víkendech tancováním.

Extázi bere na zábavě více než polovina mladých

Pravidelněji extázi užívá třetina z nich. Dalších deset procent uvedlo, že by ji rádo vyzkoušelo. Téměř třetina účastníků zábav by chtěla okusit kokain.

Data vycházejí z výzkumu provedeného v roce 2003, v souhrnné podobě budou ale poprvé publikována až letos. Čerstvější údaje zaměřené na účastníky tanečních akcí zatím nejsou k dispozici. Podle autora studie Pavla Kubů se popularita extáze od té doby zřejmě ještě zvětšila.

Extáze může způsobit srdeční potíže

Tato látka byla patentována v roce 1912 jako lék na hubnutí, od osmdesátých let pronikala do světa tanečních klubů. Řadí se mezi povzbuzující drogy. Při jejím užívání na celonočních zábavách hrozí nebezpečné přehřátí organismu. Důsledkem tak mohou být například srdeční problémy, či totální dehydratace organismu.

Po alkoholu, tabáku, konopí a kávě je extáze pátou nejčastější látkou, o které se zmiňují respondenti výzkumu. Mezi jejími uživateli spíše převládají lidé s ukončeným středoškolským či vysokoškolským vzděláním.

Na rozdíl od extáze má kokain image drogy pro bohaté. "Kokain bývá spojován s životem celebrit a vyšší společnosti," vysvětlil Kubů. Obraz uživatele kokainu je podle něj pro mladé lidi přitažlivější než například závislého na pervitinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků