Hlavní obsah

Expolicista pracující pro Pitra má prý v ÚOOZ komplice

Někdejší vyšetřovatel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luděk Žákovec, který po odchodu od policie pracuje pro kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, má údajně na ÚOOZ i nadále úzké vazby. Právu to sdělily dobře informované zdroje. Policista Hynek Vlas z vedení útvaru to ve čtvrtek rezolutně odmítl.

Expolicista pracující pro Pitra má prý v ÚOOZ komplice

Podle něj ÚOOZ přijal taková opatření, která Žákovce od jeho bývalých kolegů odstřihla. "Na ÚOOZ je s velkou pravděpodobností další člověk, který je spojencem pana Žákovce a s nímž Žákovec doposud spolupracuje. Nosí mu informace z tohoto útvaru ohledně kauz, které by zajímaly pana Pitra," řekl Právu zdroj.

"To je hodně závažné obvinění. ÚOOZ už ale před odchodem pana Žákovce z útvaru v době, kdy byl ve výpovědní lhůtě, učinil taková opatření, aby se minimalizovaly možné úniky informací z jeho strany a on nebyl dále seznamován s prací uvnitř útvaru. O těchto opatřeních jsme podrobně informovali i policejní prezidium," reagoval Vlas.

Žákovec byl prý ve chvíli, kdy bylo jasné, že odchází od policie, odstaven od činnosti skupiny, v níž pracoval, tedy i od důležitých a tajných informací.

Vlas vyloučil i nynější kontakty Žákovce s některým z členů útvaru. "Jeho kolegové dost těžce nesou, že Žákovec udělal tenhle krok (odchod), natož aby s ním spolupracovali," míní.

ČSSD: odchod Žákovce prověřte

Předseda bezpečnostní komise ČSSD Jeroným Tejc na čtvrteční tiskové konferenci znovu připomněl, že dosud nebyl ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) akceptován požadavek ČSSD na prošetření odchodu Žákovce z ÚOOZ, přestože to prý ministr před několika měsíci slíbil.

"Pokud před tímto problémem zavírá oči pan Langer, vyzýváme policejního prezidenta Oldřicha Martinů, který nese odpovědnost za policii, aby urychleně konal a do doby výsledků prověrky ÚOOZ pozastavil její vedení mimo službu," řekl novinářům Tejc.

Langer i Martinů nebyli včera k zastižení, oba jsou na dovolené. Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Jiří Houba na otázku možného postavení vedení ÚOOZ mimo službu nechtěl odpovídat.

Žákovec u policie pracoval na nejzávažnějších kauzách, vyšetřoval i loňskou vraždu Františka Mrázka. Podnikatel Andrej Babiš, jehož údajně ÚOOZ také prověřoval v souvislosti s touto vraždou, má podezření, že jej Žákovec, ještě jako policista, mohl nechat na Pitrovu objednávku odposlouchávat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků