Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Důvěra ve vládu mírně poklesla

Lidé v lednu méně důvěřovali kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD) v porovnání s loňským prosincem. Vláda si pohoršila o dva procentní body z 43 na 41 procenta. Stabilně nejdůvěryhodnější ústavní institucí byl prezident, jemuž stejně jako v prosinci věřilo 69 procent občanů.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Důvěra ve vládu mírně poklesla

Vyplývá to z průzkumu CVVM. Lidé také většinou důvěřují obecním zastupitelstvům, v lednu to bylo 61 procento dotázaných. Krajská zastupitelstva si vedou obdobně jako vláda, věřila jim 44 procenta lidí.

Sněmovna a Senát jsou tradičně na chvostu obliby. Sněmovně důvěřovalo 26 procent Čechů, Senátu ještě o tři procenta méně, tedy 23 procenta lidí.

Převládá nespokojenost s politikou

Se současnou politickou situací jsou lidé spíše nespokojeni. Zatímco v lednu bylo spokojeno s politikou 16 procent občanů, plných 46 procent vyjádřilo se stavem věcí veřejných nespokojenost. Oproti prosinci však počet nespokojených poklesl o tři procentní body.

Více jsou spokojeni s politikou mladí lidé a lidé se základním vzděláním. Spokojeni jsou i zámožnější lidé a také voliči ČSSD. K nespokojeným patří příznivci KSČM a nezaměstnaní.

Důvěra obyvatel k ústavním institucím (%)
prosinec 05leden 06
Prezident6969
Vláda4341
Sněmovna2726
Senát2223
Krajské zastupitelstvo4344
Obecní zastupitelstvo6361
Zdroj:CVVM
Anketa
Které z ústavních institucí důvěřujete?
Prezident
60.5 %
Vláda
22.5 %
Sněmovna
1.4 %
Senát
6.1 %
Krajské zastupitelstvo
1.6 %
Obecní zastupitelstvo
7.9 %
Celkem hlasovalo 10433 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků