Hlavní obsah
Vlaštovka Foto: Profimedia.cz

Do Česka přiletěli první poslové jara

I když tento týden nastalo astronomické jaro, mrazivé počasí tomu vůbec nenasvědčuje. Přesto do České republiky přiletěly první vlaštovky. Dva poslové jara ptačí říše byli zpozorováni nad rybníkem Řežabincem na Písecku. Informovala o tom Česká společnost ornitologická (ČSO).

Vlaštovka Foto: Profimedia.cz
Do Česka přiletěli první poslové jara

Mrazivé počasí znatelně zpomalilo návrat stěhovavých ptáků do našich končin. „V minulých letech jsme první vlaštovku měli zaznamenanou i o deset dní dříve. Současné počasí je však spíše zimní a pro ptačí navrátilce to znamená veliký problém,“ uvedla Lucie Hošková z ČSO.

„Po dlouhé cestě nemají téměř žádné tukové zásoby. Navíc u nás hmyzožraví ptáci v tomto počasí nenajdou dostatek potravy. Pozorované vlaštovky budou tedy spíše výjimkou a na jejich hlavní přílet si musíme počkat, až se oteplí,“ konstatovala Hošková.

Minutu po poledni ve středu Slunce vstoupilo do znamení Berana a nastala tak jarní rovnodennost. I přes začátek astronomického jara ale teploty stále padají hluboko pod nulu. Například ve Varnsdorfu a na Milešovce padly v sobotu ráno padesát let staré teplotní rekordy. Teploty se zde pohybovaly kolem minus 11 stupňů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků