Hlavní obsah
Divadelníci z Husy na provázku vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Foto: Igor Zehl, ČTK

Divadelníci vyvěsili na Špilberku trenýrky na podporu Ztohoven

Divadelníci z Husy na provázku v pondělí v podvečer vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Vyjádřili tak solidaritu skupině Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, protože loni na Pražském hradě vyměnili prezidentskou standartu právě za červené trenýrky.

Divadelníci z Husy na provázku vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Foto: Igor Zehl, ČTK
Divadelníci vyvěsili na Špilberku trenýrky na podporu Ztohoven

Husa na provázku věnuje Ztohoven celou příští sezónu.

„Česká společnost je znovu v důležité době, buď začneme různé věci zakazovat, řešit silou, anebo - což je naše představa - je budeme řešit v demokratickém dialogu,” řekl v pondělí novinářům umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

Na příští sezónu chystá Morávek minioperu Včera jsme to spustili. Chce na jeviště převést zhudebněný trestní spis v kauze Ztohoven, včetně autentických formulací, jež jsou podle Moravka na jednu stranu směšné, zároveň z nich jde strach.

Kus standarty míří do Brna 

Akci na Pražském hradě provedli Ztohoven loni na podzim. O standartě původně tvrdili, že uletěla, podle aktuálních informací ji ale rozstříhali na 1152 kousků, které rozdávají.

Akci s trenýrkami na Špilberku divadelníci provedli s vědomím Muzea města Brna, které hrad spravuje.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Divadelníci z Husy na provázku 27. června vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Jeden kus míří i do Brna. „Dneska večer bude ústřižek standarty s námi při představení Balada pro banditu,” řekl Morávek.

Akci s trenýrkami na Špilberku divadelníci provedli s vědomím Muzea města Brna, které hrad spravuje. Brněnský prapor při tom ponechali na stožáru.

Skupina Ztohoven rozdává kousky rozstříhané prezidentské standarty ve všech krajích České republiky. Ústřižky na snímku.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, nikoliv výtržnictví.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků