Hlavní obsah
Dům 1601/II na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Foto: Petr Janiš, Právo

Demolicí domu na Václavském náměstí by byl porušen zákon, tvrdí odborníci

Ústav dějin umění Akademie věd ČR ve svém stanovisku uvedl, že by demolice domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice znamenala porušení zákona. Ministerstvo kultury nedávno rozhodlo neprohlásit dům za kulturní památku a rozvázalo tak ruce majiteli objektu, který chce stavbu zbourat. Podle ústavu však ministerstvo nevyužilo příležitosti a reálné možnosti objekt před hrozbou demolice účinně ochránit.

Dům 1601/II na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Foto: Petr Janiš, Právo
Demolicí domu na Václavském náměstí by byl porušen zákon, tvrdí odborníci

"Demolice uvedeného domu by podle názoru ústavu znamenala překročení platné právní normy, kterou je vládní nařízení č. 66/1971 o památkové rezervaci v hlavním městě Praze," uvedl Martin Mádl z Ústavu dějin umění. Resort podle ústavu zároveň nevyužil možnosti zabezpečit před nevhodnými změnami horní úsek Václavského náměstí.

Odborníci z ústavu upozorňují, že dům vykazuje historické, kulturní, architektonické i urbanistické kvality, a je proto oprávněn stát se kulturní památkou. Navíc se domnívají, že zdůvodnění rozhodnutí neprohlásit dům památkou nezaštítila odborná autorita.

Resort bude o domu rozhodovat poněkolikáté

Zda bylo rozhodnutí ministerstva kultury v souladu s právem, bude posuzovat rozkladová komise resortu. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) po ní chce zhodnotit i to, zda bylo rozhodnutí dostatečně odůvodněno. Resort tak o osudu domu bude rozhodovat již poněkolikáté, rozkladová komise se bude případem zabývat podruhé. V době, kdy bude komise rozhodnutí posuzovat, se na dům vztahuje památková ochrana.

"Ochrana kulturních statků by měla být hlavním smyslem činnosti ministerstva," upozornil ústav. Rozhodnutí ministerstva dům čp. 1601/II památkou neprohlásit ústav "nicméně v žádném případě nechápe jako souhlas s demolicí" uvedeného domu. K ústavu se připojila také Uměleckohistorická společnost, která ministerstvu návrh na prohlášení domu za památku podala.

Zbourat dům v památkové rezervaci umožnil loni památkový odbor magistrátu. Památkáři z ministerstva kultury sice shledali jeho stanovisko jako nezákonné a o půl roku později je zrušili, to bylo ale už pozdě, protože tak bylo možné učinit jen do dvou měsíců. Když byl loni záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků