Hlavní obsah
Kolona automobilů vracejících se z posledního dne prázdnin do Prahy u zúžení u Průhonic na dálnici D1 Foto: Petr Horník, Právo

Dálnice D1

D1 je nejstarší, nejdelší a nejvytíženější dálnice v České republice. K červenci 2020 bylo v provozu 366 kilometrů z plánovaných 377.

Kolona automobilů vracejících se z posledního dne prázdnin do Prahy u zúžení u Průhonic na dálnici D1 Foto: Petr Horník, Právo
Dálnice D1

Komunikace by po svém dokončení měla spojovat Prahu, Brno, Ostravu a polské hranice. Do projektu D1 byly včleněny i úseky stavěné jako dálnice D47.

Historie

Uvažovat o stavbě se začalo již před 2. světovou válkou, dokonce byly i zahájeny stavební práce. Válečný konflikt stavbu přerušil, ta byla v omezené míře obnovena po roce 1945, následně však byla zastavena.

Resuscitace se projekt dočkal v roce 1967 a již v roce 1971 byl otevřen první úsek mezi Prahou a Mirošovicemi. V roce 1980 již byl možné jet po D1 z Prahy až do Brna. Následně práce na D1 utichly a pozornost se soustředila na další dálniční projekty. Teprve v mezidobí let 1988 a 1992 byl zprovozněn úsek mezi Brnem a Vyškovem.

Podle původních plánů měla dálnice D1 vést na Slovensko a na českém území končit na hraničním přechodu Starý Hrozenkov, ale toto rozhodnutí bylo změněno. Nový plán počítá s tím, že na slovenskou hranici povede rychlostní silnice R49, která se z dálnice D1 odpojí u Hulína. Byl proto rozhodnuto, že dálniční tah spojující tři největší města Praha, Brno, Ostrava) ponese označení D1. Proto je dálnice D47 v momentě uvedení do provozu označována jako D1.

Motoristé mohou od listopadu 2009 využívat úsek mezi Bílovcem, Hladkými Životicemi a Bělotínem. V listopadu 2012 byl zprovozněn úsek od Bohumína ke státní hranici a v prosinci 2019 byl zprovozněn úsek mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Zbývá tak dostavit posledních 10 kilometrů komunikace mezi Říkovicemi a Přerovem. Zahájení stavby je plánováno na rok 2021, dokončení pak v roce 2024.

Dálnice D1 je jednou z nejvytíženějších komunikací v ČR, což s sebou přináší množství uzavírek kvůli neutěšenému technickému stavu.

V nejvytíženějším úseku mezi Prahou a Mirošovicemi (21 km) projede v průměru denně zhruba sto tisíc aut. V září 2010 propojila D1 a D5 jižní část pražského okruhu.

K uvolnění a rozložení dopravy na D1 by měla pomoci dostavba rychlostní silnice R35 v úseku Hradec Králové – Mohelnice. Spolu s dálnicí D11 by R35 tvořila alternativní „severní trasu“ spojující Čechy a Moravu, zejména jejich severní části (např. tah Praha – Olomouc či Ostrava).

Dálnice se v nejexponovanějších místech rozrostla až na šest jízdních pruhů, přesto často nestačí. Důvodem jsou již zmiňované uzavírky, případně četné dopravní nehody. Zatím největší řetězová nehoda se stala na 100. kilometru ve směru na Prahu. Více než stovka aut zablokovala dálnici na 11 hodin.  [celá zpráva]

Právě kvůli takovým situacím a zejména pro celkové vytížení padlo rozhodnutí zahájit na podzim roku 2012 rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci celé dálnice D1. Ta probíhá v několika etapách. Během oprav bude vozovka rozšířena o 75 centimetrů z každé strany, zpevní se středový pruh a dálnice získá zcela nový povrch. Ministerstvo dopravy slibuje do roku 2050 rozšíření dálnice po celé její délce na tři pruhy v každém směru.

Zdroje: ŘSD, Wikipedia

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků