Hlavní obsah
Dálnice D8 vede z Prahy do Německa směrem na Drážďany. Foto: ŘSD

D8

Dálnice D8 vede od Prahy přes Ústí nad Labem až k hranicím s Německem, kde se napojuje na dálnici A17 směrem na Drážďany. Ačkoli první plány na tento tah vznikly již ve třicátých letech minulého století, základní kámen byl položen teprve v roce 1984.

Dálnice D8 vede z Prahy do Německa směrem na Drážďany. Foto: ŘSD
D8

Již od konce 30. let minulého století se objevily plány na vybudování silničního spojení mezi Prahou a Berlínem, které částečně kopíruje dnešní trasa dálnice D8. Jeho stavbu ovšem přeťala druhá světová válka a odtržení Sudet. Od té doby se toto téma odložilo o dalších téměř půl století, ačkoli dálnici D8 zahrnovaly i plány silniční přestavby tehdejšího Československa v šedesátých letech.

Stavba prvního úseku dálnice z Řehlovic do Trnovic na Ústecku, který měřil 4,6 km, započala v roce 1984 a úsek byl uveden do provozu o šest let později, v listopadu 1990.  Teprve poté přišly na řadu úseky navazující od Prahy. Prvním byl desetikilometrový úsek Zdiby - Úžice a Úžice - Nová Ves, jehož součástí je i dlouhé přemostění Vltavy. Další úseky Doksany - Lovosice a Doksany - Nová Ves znamenaly vznik celistvého dálničního spojení Praha - Lovosice, které měřilo bezmála padesát kilometrů. V roce 2006 se přidal úsek Trmice - Německo, jenž na jihu navazuje na první postavenou část dálnice a na severu na německou dálnici A17.

Poslední úsek Lovosice - Řehlovice byl zahájen v roce 2010. Stále se nedařilo jej dokončit a řidiči museli roky jezdit přes zdlouhavé a přetížené trasy spojující dosud hotové úseky dálnice.

V květnu 2012 ŘSD plánovala dokončení na rok 2014, ale ani k tomu nedošlo.

V červnu 2013 došlo na trase k masivnímu sesuvu asi 500 tisíc metrů krychlových zeminy. V roce 2014 následovalo odtěžování zeminy a odvodňování. V plném provozu byl nakonec poslední úsek D8 otevřen 20. září 2017.

Celý tah zahrnuje třináct mimoúrovňových křižovatek, několik desítek mostu a čtyři tunely v celkové délce 3,5 km. Je součástí IV. panevropského dopravního koridoru a evropské silnice E55.

Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků