Hlavní obsah
Zdeněk Altner na archivním snímku Foto: Michaela Říhová, Právo

ČSSD neuspěla s námitkou podjatosti soudu v exekuci s Altnerem

Pražský městský soud zamítl námitku ČSSD, podle níž jsou Obvodní soud pro Prahu 1 a jeho soudci podjatí při rozhodování o exekuci strany, kterou navrhl právník Zdeněk Altner. V pondělí to sdělila mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Zdeněk Altner na archivním snímku Foto: Michaela Říhová, Právo
ČSSD neuspěla s námitkou podjatosti soudu v exekuci s Altnerem

Obvodní soudci nejsou podle ní vyloučeni z projednávání a rozhodnutí v této věci. Toto usnesení už nelze napadnout žádným opravným prostředkem. ČSSD prostřednictvím svých právníků uvedla, že rozhodnutí respektuje.

Podle dřívějšího pravomocného rozsudku pražského městského soudu má ČSSD Altnerovi zaplatit celkem 338 miliónů korun za služby ve sporu o Lidový dům. Právě tuto částku chce právník vymáhat exekučně, protože strana mu peníze odmítá vyplatit a místo toho posílá peníze jeho věřitelům.

Mluvčí právníků ČSSD Jiří Chvojka řekl, že strana o rozhodnutí ví. „My jsme byli informováni, respektujeme to, další námitky jsou v tuto chvíli u Vrchního soudu v Praze," uvedl. Další kroky podle něj zatím strana s ohledem na rozhodování o námitkách neplánuje.

Altner: Námitka podjatosti je obstrukční

Sociální demokracie se námitkou podjatosti neúspěšně snažila zabránit tomu, aby v exekučním řízení rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 1. „Městský soud v Praze dospěl k závěru, že nejsou dány skutečnosti, které by zakládaly pochybnosti o nepodjatosti soudců Obvodního soudu pro Prahu 1 pro jejich poměr k věci nebo k účastníkům řízení," uvedla Puci.

ČSSD zdůvodnila námitku podjatosti jednak mediálními vyjádřeními mluvčí obvodního soudu Aleny Novotné, jednak tím, že právě tento obvodní soud vydal ve sporu s Altnerem rozhodnutí, které bylo pro stranu nepříznivé. Altner námitku podjatosti označil za obstrukční.

Novotná, která je zároveň místopředsedkyní soudu pro civilní úsek, nařčení z podjatosti odmítla. Uvedla, že se pečlivě snaží informovat zcela neutrálně a s respektem k právům obou účastníků řízení. Městský soud se jí následně zastal.

Totožné soudy

„Spor byl a je mediálně sledován a v tomto směru nelze mluvčí obvodního soudu vytknout, že médiím takovéto relevantní informace poskytuje," napsal v rozhodnutí, které má k dispozici.

I druhou část námitky neshledal soud jako důvodnou. „To, že soud, který exekuční titul vydal, tentýž exekuční titul sám vykonává, není důvodem pro to, aby zde vznikaly pochybnosti o nepodjatosti soudce," podotkl René Fischera. Poukázal na to, že v praxi je nalézací a exekuční soud často totožný.

Související témata:

Foto: Novinky


Strana se proti rozhodnutí o zaplacení 338 miliónů korun Altnerovi brání dovoláním k Nejvyššímu soudu. Právníkovi odmítá peníze vyplatit údajně kvůli obavám, že by v je v případě úspěchu v řízení o dovolání už nedostala zpět.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků