Hlavní obsah
Představitelé ČSSD s předsedou Bohuslavem Sobotkou Foto: René Volfík, ČTK

ČSSD nesouhlasí s návrhem na vyrovnání s církvemi, chce další jednání

Návrh na vyrovnání státu s církvemi, na němž se v pondělí shodla speciálně ustavená vládní komise, se nelíbí sociálním demokratům. Ti mají připraven jiný postup a požadují další jednání s opozicí.

Představitelé ČSSD s předsedou Bohuslavem Sobotkou Foto: René Volfík, ČTK
ČSSD nesouhlasí s návrhem na vyrovnání s církvemi, chce další jednání

Návrh, který začátkem týdne předložila koaliční komise pro narovnání vztahu s církvemi, počítá s navrácením církevního majetku v poměru 56 procent naturální směny ku 44 procentům finančních náhrad. Církve by tak dostaly 59 miliard korun a zbylých 75 miliard korun v pozemcích a nemovitostech.

Proti tomu se ne příliš překvapivě ohradili sociální demokraté, kteří přišli s vlastním postupem. „Sociální demokracie navrhuje, aby finanční prostředky pro majetkové narovnání mířily do speciální nadace zřízené státem, ale spravované církvemi. Tato nadace by sloužila k financování širokých potřeb církví. Finanční prostředky by se ale nemohly použít na podnikatelské aktivity,“ uvedl v prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle něj nesmí dojít k tomu, aby se „v rámci narovnání posilovala role majetkových restitucí na úkor finanční kompenzace“. ČSSD proto bude trvat na dalších jednáních ohledně restituce církevního majetku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků