Hlavní obsah
Sídlo Evropské komise v Bruselu

ČR porušuje unijní pravidla, když mohou řidiči nákladních vozidel řídit mikrobusy

Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek potvrdil názor Evropské komise, že Česká republika svými pravidly pro řidičské průkazy kategorií C/C1 pro nákladní vozidla porušuje příslušnou unijní směrnici, protože jejich šoféři mohou řídit i mikrobusy. Rozsudek soud oznámil v tiskové zprávě.

Sídlo Evropské komise v Bruselu
ČR porušuje unijní pravidla, když mohou řidiči nákladních vozidel řídit mikrobusy

Komise České republice vytýkala, že umožňuje držitelům řidičských průkazů kategorií C/C1 řídit nejen odpovídající nákladní vozidla, ale také mikrobusy s kapacitou do osmi osob.

Podle komise totiž směrnice o řidičských průkazech jednoznačně určuje, že řízení vozidel převážejících pasažéry má být vyhrazeno držitelům řidičských průkazů kategorií D nebo D1.

Řidičská oprávnění kategorie C a C1 jsou pak určena pro řízení nákladních vozidel.
Komise také Česku vytýká, že pro kategorii D1 vyřazuje možnost řídit vozidla s kapacitou do osmi pasažérů.

Na potřebu příslušné úpravy české legislativy upozorňovala Evropská komise Prahu od léta 2014, o rok později česká strana slíbila, že změny udělá. Ale nestalo se tak, a komise se proto po uplynutí příslušné lhůty obrátila na unijní soud.

Evropská komise zároveň ve čtvrtek upozornila Česko a pět dalších zemí, aby do svého národního práva plně převzaly unijní předpisy o technické způsobilosti vozidel.

Anketa
Měl by mít řidič s oprávněním C/C1 možnost řídit i mikrobus s lidmi?
Ano
84.1 %
Ne
15.9 %
Celkem hlasovalo 2443 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků