Hlavní obsah
ČEZ Foto: ČEZ

ČEZ

Společnost ČEZ patří mezi deset největších energetických společností v Evropě. Kromě Česka působí také v zahraničí, aktivity společnosti sahají krom výroby a distribuce elektřiny také do jaderného výzkumu, údržby energetických zařízení či těžby surovin. Firma také patří mezi nejvýdělečnější firmy v ČR.

ČEZ Foto: ČEZ
ČEZ

Jádrem firmy je akciová společnost ČEZ, která byla v roce 1992 založena Fondem národního majetku. Vznikla přeměnou státního podniku České energetické závody. Majoritním vlastníkem je stát, který na konci roku 2009 držel 69procentní podíl.

Kromě Česka působí ČEZ i v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, v roce 2007 vstoupil do aliance v maďarskou společností MOL. Společně budou budovat plynové elektrárny. V Turecku pak společnost koupila s tamní skupinou Akkök distribuční společnost Sedas.

Energetický gigant má také rozplánované obří projekty, mezi které patří například dostavba jaderné elektrárny Temelín. Největší elektrárna v ČR má čtyři bloky, za patnáct let by se do provozu měly dostat další dva. Mezi nejrozsáhlejší projekty v zahraničí patří výstavba největšího evropského větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku o výkonu 600 MW.

Od roku 2010 začala firma zákazníkům nabízet i dodávky zemního plynu. Od roku 2013 má v nabídce také vlastního mobilní operátora.

V roce 2011 měla společnost čistý zisk ve velikosti 40,7 miliardy korun. Celkový obrat činil v tomto roce 209,7 miliardy korun. Na konci roku 2008 pracovalo pro společnost 27 110 zaměstnanců, což je meziročně zhruba o tři tisíce lidí méně. ČEZ vyrobil 67,6 TWh elektřiny z vlastních zdrojů, ve srovnání s předešlým rokem jde o pokles o 6,8 procenta. V ČR má firma zhruba 3,5 miliónu zákazníků, po celé Evropě pak přibližně sedm miliónů.

V posledních letech zisky ČEZu klesly. K roku 2017 měl ČEZ čistý zisk 20,6 miliardy korun. Celkový obrat činil v tomto roce 201,9 miliardy korun. Počet zaměstnanců se ale zvedl. Ke konci roku 2017 zaměstnávala skupina ČEZ 29 837 osob, což je o 2 942 více než rok před tím. V témže roce vyrobil ČEZ 58,4 TWh elektřiny z vlastních zdrojů, což bylo o 0,2 TWh více než předchozí rok.

Budova pražského ústředí společnosti ČEZ

Foto: Petr Horník, Právo

Podle žebříčku časopisu Forbes z roku 2009 je ČEZ 336. největší firmou světa. Generálním ředitelem byl od roku 2004 do září 2011 Martin Roman. Ve funkci jej vystřídal Daniel Beneš.

V roce 2014 byl ČEZ prohlášen za první nejziskovější a druhou největší českou firmu podle tržeb a tím byl i další roky včetně roku 2017. V roce 2015 byl ČEZ prohlášen za druhého největšího zaměstnavetele v ČR.

Další informace o společnosti ČEZ najdete na firmy.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků