Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Cestovní pas ČR

Cestovní pas vydává ministerstvo vnitra. Společně s občanským průkazem slouží jako doklad totožnosti. Při cestách v zemích schengenského prostoru cestovní pas občané členských států EU nepotřebují.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Cestovní pas ČR

Cestovních pasů může občan ČR vlastnit vícero. Jestliže dočasně odevzdal svůj pas zastupitelskému úřadu státu, který žádá o vízum, může si nechat vystavit další cestovní pas.

Případnou ztrátu nebo odcizení tohoto dokladu je nutné co nejdříve nahlásit buď na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností, na matričním úřadě, nebo na policii. Tak se zabrání jeho zneužití. V zahraničí pak k ohlášení ztráty či krádeže pasu slouží zastupitelský úřad ČR.

Při cestách v rámci schengenského prostoru občanům členských zemí EU stačí občanský průkaz. Při cestování do jiných zemí je potřeba prokázat se cestovním pasem, ideálně s platností minimálně šest měsíců po datu návratu.

Země schengenského prostoru, kam Češi mohou cestovat jen s občanským průkazem
RakouskoPolskoSlovenskoNěmeckoŠvédsko
MaďarskoItálieEstonskoLitvaMalta
NorskoPortugalskoLichtenštejnskoŠpanělskoŠvýcarsko
BelgieDánskoSlovinskoFrancieŘecko
IslandLotyšskoFinskoLucemburskoNizozemsko

Každý cestovní pas, stejně jako ostatní doklady totožnosti, se neobejde bez fotografie držitele a jeho osobních údajů: jména, data narození, rodného čísla, národnosti a podpisu. Fotografii si s sebou již nosit nemusíte, snímek pořídí úředník při vyplňování formulářů.

Platnost pasů vystavených pro děti a mladistvé do 15 let je omezena pěti roky. Lidé nad touto věkovou hranicí dostávají pas platící 10 let. Doklad vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností. Každý by měl žádat na tom, pod nějž spadá podle místa trvalého pobytu. V Praze se jedná o úřady městských částí 1 – 22, v Brně, Ostravě a Plzni o magistrát.

O vystavení dětských cestovních pasů musejí žádat zákonní zástupci s rodným listem, případně předchozím cestovním pasem, jestliže dítě v minulosti už nějaký mělo. Na úřad se ale rodič musí dostavit i s dítětem.

Lhůty vydání a výhoda čipu

Cestovní pas si zařizujte vždy s předstihem. Při žádosti o vydání pasu je potřeba počítat se lhůtou 30 dní, je-li žádost podána u zastupitelského úřadu, ve lhůtě 120 dnů. Správní poplatek za vydání pasu je u dětí do 15 let 100 korun, u starších pak stojí 600 korun.

Můžete si také zažádat o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin, nebo do pěti pracovních dnů. Zde už se ale ceny pohybují výrazně výše. Nejdráže vás vyjde expresní žádost do 24 hodin v ceně 6 000 korun.

Od roku 2016 se již vydávají pouze cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji. Kuriozitou je, že čip vkládaný do moderních pasů je velmi odolný. Vyprání v pračce, a to ani v šedesátistupňové vodě, by ho zničit nemělo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků