Hlavní obsah
Snímek Tesla mezi hvězdami získal ocenění Česká astrofotografie měsíce. Foto: Martin Mašek

Český astronom vyfotil Muskův elektromobil na oběžné dráze

Vyfotit elektromobil Elona Muska putující po oběžné dráze se podařilo českému astronomovi Martinu Maškovi. Snímek Tesla mezi hvězdami získal ocenění Česká astrofotografie měsíce za únor 2018, jak v pondělí informoval místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. Maškovo pozorování posloužilo i k rozšíření informací o poloze a rychlosti tohoto vzdáleného satelitu.

Snímek Tesla mezi hvězdami získal ocenění Česká astrofotografie měsíce. Foto: Martin Mašek
Český astronom vyfotil Muskův elektromobil na oběžné dráze

Elektromobil vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon Heavy, která odstartovala z floridského mysu Canaveral 6. února. Mašek ji zachytil o čtyři dny později. Zamířil na ni robotický dalekohled FRAM, který je součástí Observatoře Pierra Augera v Argentině. Observatoř se věnuje zejména výzkumu vysokoenergetických částic kosmického záření. Podle Pavola Rapavého, člena poroty soutěže o nejlepší astrosnímek, bylo pozorování Tesly jen jakousi „třešničkou na dortu”, ozvláštněním standardního pozorovacího programu.

Tesla Roadster pluje vesmírem

Video: Novinky/Reuters

Červenou Teslu Roadster vynesla do vesmíru 6. února nejvýkonnější a nejsilnější vesmírná raketa Falcon Heavy. Automobil je na cestě na oběžnou dráhu kolem Slunce rozprostírající se mezi Marsem a Jupiterem.

Tesla byla v době snímkování pozorovatelná v souhvězdí Hydra, 1 056 400 kilometrů od Země. Mašek analyzoval její světelnou křivku a ze změn jasnosti vypočítal rotaci na čtyři minuty a 45 sekund. Měření bylo zaslané do střediska Minor Planet Center, které shromažďuje údaje o vzdálených satelitech a zpřesňuje jejich dráhu ve sluneční soustavě.

Česká astrofotografie měsíce se vyhlašuje od roku 2005. Vznikla jako česká obdoba mezinárodní soutěže Astronomický snímek dne. Mohou se jí účastnit profesionální astronomové i amatérští pozorovatelé.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků