Hlavní obsah
ČSOB Foto: ČSOB

Československá obchodní banka

Československá obchodní banka (ČSOB) patří mezi tři největší banky působící na českém trhu. Stejně jako její konkurenti i ČSOB je vlastněna zahraničními společnostmi. Od roku 1999 se majoritním vlastníkem stala belgická banka KBC.

ČSOB Foto: ČSOB
Československá obchodní banka

ČSOB v roce 1964 založil stát. Tehdy působil ústav v oblasti financování zahraničního obchodu a volnoměnových operací. V rámci privatizace v roce 1999 koupila belgická KBC 70procentní podíl za 40 miliard korun. Od června 2007 je KBC jediným akcionářem ČSOB.

Banka kromě poboček funguje stejně jako konkurence prostřednictvím internetu a telefonu. Do její skupiny navíc patří například Poštovní spořitelna a Hypoteční banka, před lety odkoupila i Investiční a poštovní banku. (IPB skončila v úpadku v roce 2000, tehdy na ní Česká národní banka uvalila nucenou správu. Poté její aktiva koupila právě ČSOB za symbolickou jednu korunu, pozn. red.)

Ohledně IPB se mnoho let vedla arbitráže mezi ČR a japonskou Nomurou. Ta například požadovala 40 miliard korun za zaměřené investice. Naopak Česko požadovalo 111 miliard korun za to, že se Nomura podílela na krachu IPB. Část sporů byla uzavřena v roce 2006 smírem, další dohoda o narovnání sporů byla pak v květnu 2009.

ČSOB v roce 2017 v číslech:
Klientů
 3,6 miliónu
Uživatelů internetového bankovnictví
 1,626 miliónu
Poboček
 270
Bankomatů
1 070
Počet zaměstnanců skupiny
 8 299
Objem vkladů
 744 miliardy korun
Čistý zisk
 17,5 miliardy korun

Další informace o společnosti ČSOB najdete na firmy.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků