Hlavní obsah

Česko prohrálo soud s Bruselem, nemá zákon o léčivech

Česko v pátek prohrálo u Evropského soudního dvora spor s Evropskou komisí. Příčinou sporu bylo zařazení evropských směrnic o léčivech do národní legislativy. Ty tam měly být převedeny již v roce 2005, ale dosud se tak nestalo. Tato prohra zatím pro ČR neznamená žádné sankce. ČR by však měla tyto směrnice co nejdříve převést do národní legislativy.

Česko prohrálo soud s Bruselem, nemá zákon o léčivech

Pokud se tak nestane, Evropská komise zahájí novou proceduru pro porušení unijní legislativy a celý případ by tak mohl znovu skončit u soudu. Pokud by se ani tehdy nepodařilo českým zákonodárcům zákon schválit, hrozila by Česku již finanční sankce. Takový scénář ale není příliš pravděpodobný, protože se očekává, že zákon bude v dohledné době schválen.

Tato prohra přitom nebyla prvním soudním neúspěchem Česka u nejvyššího soudu EU, která by se týkala zdravotnictví. Již na začátku roku soud ČR odsoudil kvůli porušení práva EU ve věci uznávání diplomů lékařů a zubařů.

Legislativa měla být schválena ještě za sociálnědemokratické vlády, ale do voleb se celá schvalovací procedura nestihla. Projednávání tak muselo začít znovu po volbách v novém složení Sněmovny. V současnosti je zákon projednáván v druhém čtení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků