Hlavní obsah
Slavnostní odhalení loga českého předsednictví Foto: Michaela Říhová, Právo

České předsednictví EU prozatím stálo více než tři miliardy korun

Letošní půlroční předsednictví České republiky evropské sedmadvacítce bylo do konce září vyčísleno na 3,25 miliardy korun. Na unijní předsednictví bylo přitom na mezidobí let 2007 až 2009 vyčleněno 3,74 miliardy korun. Informace vyplývají z materiálu, který resort zahraničí předkládá na jednání vlády.

Slavnostní odhalení loga českého předsednictví Foto: Michaela Říhová, Právo
České předsednictví EU prozatím stálo více než tři miliardy korun

"Část nevyčerpaných prostředků tvoří úspory z předchozích let, čerpání části prostředků na dokončovací práce bude probíhat až do konce roku 2009," uvedlo ministerstvo financí. Konečné podrobné vyhodnocení čerpání prostředků na české předsednictví bude předloženo vládě podle úřadu v prvním čtvrtletí příštího roku.

Z celkové sumy bylo 2,06 miliardy korun vyčleněno z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa (VPS) a zbylých 1,68 miliardy vydala jednotlivá ministerstva.

Česká republika vedla unii v první polovině letošního roku, byla koordinátorem a mluvčím EU. Pomyslnou štafetu převzalo Česko od Francie a předalo ji Švédsku.

Loňské francouzské půlroční předsednictví bylo podle šéfa finančního výboru francouzského Senátu Jeana Arthuise dvakrát dražší než průměr a stálo Francii 151 milionů eur (3,77 miliardy korun), zatímco průměrně vychází na asi 70 milionů eur (zhruba 1,8 miliardy korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků