Hlavní obsah
Na Náměstí svobody v Brně se konala 17. října mše za účasti všech biskupů českých a moravských diecézí v rámci prvního národního eucharistického kongresu. Foto: Igor Zehl, ČTK

Centrum Brna při mši zaplnilo 25 tisíc věřících

Kolem 25 tisíc lidí přišlo v sobotu na brněnské náměstí Svobody na mši, kterou vyvrcholil 1. národní eucharistický kongres v ČR. Věřící pak šli v průvodu na Zelný trh, kde byl hlavní program ukončen společným vyznáním víry, tedy obnovou smlouvy s Bohem, a požehnáním.

Na Náměstí svobody v Brně se konala 17. října mše za účasti všech biskupů českých a moravských diecézí v rámci prvního národního eucharistického kongresu. Foto: Igor Zehl, ČTK
Centrum Brna při mši zaplnilo 25 tisíc věřících

Eucharistický kongres je první akcí svého druhu, která se koná v České republice. Tato národní duchovní setkání se obvykle v zemích s početným katolickým obyvatelstvem konají pravidelně jednou za čtyři roky. Čeští a moravští biskupové vybrali pro uspořádání prvního kongresu v zemi jižní Moravu, kde je církevní tradice ve srovnání s ostatními regiony ČR silná.

Na národní eucharistický kongres naváže světové setkání, které se bude konat na Filipínách.

Sobotní mši na náměstí Svobody zahájilo poselství papeže Františka, které četl kardinál Paul Josef Cordes. „Mým záměrem je povzbudit všechny pastýře i celý věřící lid této země, aby se často a zbožně účastnil na eucharistické oběti, očišťoval svátostí smíření a sytil se touto posvátnou hostinou," napsal věřícím v České republice papež.

Projevy se přenášely na plátno.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Dění na náměstí Svobody a následný průvod městem mohli lidé v centru Brna sledovat na velkoplošných obrazovkách umístěných v ulicích. Jen v průvodu bylo dva tisíce kněžích, duchovních a ministrantů.

Národní eucharistický kongres začal v Brně v pátek. Součástí programu jsou kromě mší v brněnských kostelích mimo jiné přednášky a divadelní vystoupení.

Kardinál Dominik Duka.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Eucharistie je jednou ze základních součástí křesťanství, při které se připomíná Poslední večeře Ježíše Krista přijímáním vína a chleba a vzdávají se díky za spasení.

„Tento pojem je ale nutné vnímat v širším kontextu, je to přeměna vína a chleba v Ježíše Krista mezi námi. Pevně věříme, že si v programu kongresu najdou to své i lidé, kteří nejsou věřící, ale cestu k Bohu si přesto hledají,” uvedl za pořadatele Roman Kubín.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků