Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman na schůzce s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Čekám postup podle ústavy, řekla Valachová po schůzce se Zemanem

Prezident Miloš Zeman seznámil odcházející ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) na nedělní schůzce v Brně s podporou učitelů a sportovců. Ta však předpokládá další postup dle ústavy, řekla po schůzce novinářům. Svoji demisi již v pátek předala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Ten ji odeslal na Pražský hrad.

Prezident Miloš Zeman na schůzce s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka
Čekám postup podle ústavy, řekla Valachová po schůzce se Zemanem

„Pan prezident považoval za důležité, aby mě seznámil s podporou odborné veřejnosti a akty nesouhlasu, které k němu doputovaly. Zároveň mě požádal, abych o motivech této podpory přemýšlela,” řekla Valachová. „Pro mě byly některé podpory příjemným překvapením. Postup je standardní. Tak jak předpokládá ústava,” dodala.

Ministryně se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. [celá zpráva]

Sobotka v pátek na tiskové konferenci Valachovou pochválil za její výsledky a zároveň ji ocenil za rozhodnutí podat demisi. Podle něj tím přispěla politické kultuře v Česku. Prezidentovi premiér navrhl, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

„Nyní se chci tři dny soustředit na prosazení kariérního řádu učitelů v Senátu,” uvedla dnes v Brně Valachová. Zeman ještě před schůzkou zmínil variantu, že Valachovou nechá v demisi do konce funkčního období vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků