Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) s ministrem vnitra Milanem Chovancem Foto: Petr Hloušek, Právo

Část koalice chce co nejdříve Bezpečnostní radu státu

Vládní koaliční strany KDU-ČSL a hnutí ANO chtějí co nejdříve svolat Bezpečnostní radu státu kvůli situaci kolem policie. Měla být ve středu, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ji ale v pondělí o měsíc odložil, uvedla Česká televize (ČT).

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) s ministrem vnitra Milanem Chovancem Foto: Petr Hloušek, Právo
Část koalice chce co nejdříve Bezpečnostní radu státu

„Já tomu nerozumím. My jako KDU-ČSL budeme trvat na tom, aby jednání Bezpečnostní rady státu bylo co nejdříve, ideálně ještě tento týden,” řekl ČT první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Situace je podle něj akutní.

Také podle předsedy hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše by se rada měla sejít co nejdříve. „Má smysl co nejdřív svolat bezpečnostní radu. Situace kolem PČR (Policie České republiky) a ÚOOZ je hrozba. I pro důvěru občanů,” uvedl Babiš na Twitteru.

Uvedl také, že premiér Bezpečnostní radu státu odložil z 22. června na 20. července.

Napětí v policejních složkách vyvolala chystaná reorganizace. Její odpůrci tvrdí, že cílem je rozprášit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Vedoucí ostravské expozitury Jiří Komárek řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací” při objasňování hospodářské trestné činnosti a chce předložit důkazy o tom, že reorganizací měl být rozprášen ÚOOZ. [celá zpráva]

Tuhý to odmítl a postup expozitury pokládá za „nebývalý a účelový nátlak” odcházejícího šéfa ÚOOZ Robert Šlachty a jeho příznivců. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků