Hlavní obsah
Europoslanec Jan Březina Foto: archív, Právo

Březina i další lidovci vyzývají ke změně vedení KDU-ČSL

Neúspěch lidovců v senátních volbách také vyústil ve volání po změnách ve vedení strany. V neděli s ním přišel lidovecký europoslanec Jan Březina, který zvažuje kandidaturu na nového předsedu. Se stejným názorem vystoupil už v sobotu šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek a další politici z KDU-ČSL.

Europoslanec Jan Březina Foto: archív, Právo
Březina i další lidovci vyzývají ke změně vedení KDU-ČSL

„S výměnou vedení strany se nesmí otálet, má-li být zachována šance na odvrácení pohromy v dalších volbách. Výsledky krajských a senátních voleb je třeba číst tak, že voliči vystavili vedení KDU-ČSL červenou kartu. A po té se, jak známo, odchází z hřiště,“ uvedl Březina.

Nulu na kontě hejtmanů i senátorů označil za volební fiasko. Oslabení v regionech považuje za alarmující, protože právě tam měla strana oporu. Neúspěch vysvětlil tím, že aktuální politika KDU-ČSL je pro voliče nesrozumitelná a nedůvěryhodná.

„Obávám se, že předsednictvo co do schopnosti vést stranu narazilo na hranice svých možností a nedokáže nabídnout voličům potřebnou kvalitu, která by je přesvědčila o smysluplnosti hlasování pro naši stranu,“ pustil se do stranických špiček Březina. Ještě před volbami Březina uvedl, že zvažuje, že by kandidoval na předsedu strany lidové.

Čunek musí odejít, tvrdí Severa

Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "Musíme změnit svůj způsob práce. A vedení. Je to jednoznačné," řekla televizi Prima.

Předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa dokonce řekl, že si nemyslí, že je možné, aby vicepremiér Jiří Čunek na sjezdu obhájil předsednický post v čele strany.

"Strana z toho (volebního neúspěchu) pochopitelně musí vyvodit změnu taktiky a pravděpodobně i změnu personální," řekl také Adolf Jílek, který zvažuje, zda má setrvat v čele senátorského klubu KDU-ČSL. Podle Jílka by bylo nejlepší, kdyby se sjezd konal na jaře ještě před volbami do Evropského parlamentu, aby do nich strana šla "s čistým štítem".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků