Hlavní obsah
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier Foto: Petr Horník, Právo

Babišovo kličkování je nepřijatelné, zdůvodnil Dienstbier podporu schůze o Čapím hnízdě

Kličkování Andreje Babiše (ANO) ohledně vysvětlení kauzy Čapí hnízdo je podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nepřijatelné a snižuje důvěryhodnost kabinetu i celé politické scény. Zároveň však má za to, že by vláda měla pokračovat. Dienstbier to v neděli uvedl v Partii televize Prima, kde diskutoval s poslancem TOP 09 Martinem Plíškem.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier Foto: Petr Horník, Právo
Babišovo kličkování je nepřijatelné, zdůvodnil Dienstbier podporu schůze o Čapím hnízdě

„Je nepřijatelné, jak se v tom motal, jak přicházela různá protiřečící si stanoviska,” uvedl ministr k Babišovým dosavadním vysvětlením. Celou záležitost budou ve středu řešit poslanci na mimořádné schůzi.

„Kauza je skandálem, na jehož základě by v civilizované západní zemi člen vlády odcházel,” dodal k Babišově pozici Plíšek, který připomněl i podobné skandály z minulosti, které vedly k odchodům politiků.

Dienstbier si nemyslí, že by se měla kvůli kauze rozpadnout koalice. „Chceme, aby vláda pokračovala,” dodal s tím, že jiné stabilnější varianty se ve Sněmovně nenabízejí.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek (TOP 09) v pátek naznačil, že by jeho strana byla ochotna tolerovat i menšinovou vládu bez hnutí ANO. [celá zpráva]

Martin Plíšek (TOP 09)

Foto: TOP 09

Tuto možnost Dienstbier odmítl s tím, že menšinové kabinety bývají slabé, zatímco nyní se podle něj ČSSD daří naplňovat její program.

Oba politici diskutovali rovněž o návrzích, které by měly omezit zapojení politiků do byznysu i o zákonu o obecném referendu. Shodli se mimo jiné na tom, že nepodporují myšlenku, s níž přišel prezident Miloš Zeman, aby byla zavedena povinná volební účast.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků