Hlavní obsah
Andrej Babiš Foto: David W Cerny, Reuters

Babiš už tolik netáhne, lidé budou hledat dalšího polopolitika, míní politolog

Popularita premiéra Andreje Babiše (ANO) i dalších vrcholných politiků klesla podle posledního průzkum společnosti STEM pod hranici 50 procent. Zatímco před časem Babiš žebříčku jasně dominoval coby nová neokoukaná tvář, nyní již se stal vyprofilovanou osobností a stává se jedním z matadorů. Jak připomněl politolog Jan Kubáček, Babišovým štěstím je, že se zatím neobjevil žádný atraktivní protipól.

Andrej Babiš Foto: David W Cerny, Reuters
Babiš už tolik netáhne, lidé budou hledat dalšího polopolitika, míní politolog

„Andrej Babiš se stává vyprofilovanou politickou osobností,“ uvedl politolog s poukazem na výsledky průzkumu. [celá zpráva]

„Už na něj neexistuje neutrální postoj,“ připomněl s tím, že Babiš má jedné straně početné jádro stoupenců, ale část voličů má vůči němu odpor. Část lidí navíc mohl odradit dlouhý proces sestavování vlády, která se ve Sněmovně opírá o komunisty.

„Část voličů mu nemůže odpustit, že 'nešel stranou' ve prospěch vzniku vlády a nezřekl se ambice na premiérství,“ připomněl dlouhá vyjednávání, která předcházela vzniku kabinetu.

Důvěra vrcholným politikům v červnu 2018

Foto: Martin Havelka, Novinky

Na druhou stranu Kubáček uznal, že Babišův výsledek je vzhledem k tomu, že je premiérem, který sestavoval vládu devět měsíců a jeho kabinet se opírá o komunisty, vlastně dobrý. Nehledě na to, že ačkoliv působí v politice již druhé volební období, voličům stále tvrdí, že není politikem.

Chybí neokoukaná tvář

I přes nevalný výsledek je v současné době Babiš mezi stranickými politiky hegemonem. To Kubáček přičítá především tomu, že na politické scéně není osobnost, která by dokázala spojovat a oslovovat tématem napříč politickým spektrem.

Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem.

Foto: Petr Hloušek, Právo

„Není jasný atraktivní protipól, chybí nová neokoukaná tvář,” shrnul a připomněl, že lidem, kteří svého času odmítali Václava Klause, byl nabídnut Miloš Zeman nebo Josef Lux. Jiří Paroubek měl svůj protipól v Mirku Topolánkovi či Miroslavu Kalouskovi.

Václav Klaus a Miloš Zeman na archivní fotografii. Oba byli českými premiéry.

Foto: Milan Malíček, Právo

„Na Andreje Babiše začne konkurenčně fungovat někdo, kdo přijde ze světa mimo vrcholnou politiku,” míní Kubáček. Potenciál by podle něj mohli mít lidé z krajské či komunální sféry i lidé realizující se v rámci „kultivovaného byznysu“ či nevládních organizací.

„Myslím, že lidé hledají zase takového 'polopolitika', protože velmi často chtějí nasazovat stejné prášky jako ty předchozí,” dodal k možným východiskům.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků