Hlavní obsah
Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Legenda českého dostihového sportu, osminásobný vítěz Velké pardubické, držitel medaile Za zásluhy Josef Váňa chce příští rok kandidovat za ANO na senátora na Karlovarsku. Váňa Právu řekl, že si Senát vybral záměrně, ačkoli přemýšlel i o Sněmovně.

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Babiš osedlá Váňu do voleb

„Tu mi kolegové vymluvili, protože na to prý nemám povahu. Jsem vznětlivý člověk, který klidně i nevybíravým způsobem hájí věci, o kterých je přesvědčen, že jsou správné, a je také schopen dát tvrdě najevo, když si myslí, že je něco špatně,“ přiznal legendární žokej a trenér.

Lídr ANO Andrej Babiš je rád, že Váňa půjde za jeho hnutí do boje. „Pan Váňa je frajer a člověk, co má odvahu,“ řekl Právu. Pokud se Váňa do horní komory probojuje, chtěl by se zaměřit hlavně na podporu sportu.

„Některé peníze pro sport se ztrácejí v oblacích, a tak přemýšlím, jestli by se s tím nedalo něco dělat. Zvláště neutěšená situace je v mládežnickém sportu. Sport je mi blízký odmalička, od fotbalu přes tenis až po plavání, a nelíbí se mi, jak je opomíjen,“ vysvětlil Právu Váňa svou motivaci.

V politice není úplným zelenáčem, působí jako místostarosta města Chyše. V komunálních volbách v roce 2014 kandidoval jako nestraník za místní sdružení nezávislých kandidátů.

Do boje proti kamarádovi

Pokud Váňa bude kandidovat, bude nejspíše mít proti sobě silného konkurenta v osobě senátora za Karlovarsko Jana Horníka (TOP 09 a STAN). Ten ve druhém kole v roce 2010 suverénně porazil se 72 procenty hlasů kandidáta ODS Josefa Pavla.

Horník ve čtvrtek řekl Právu, že není úplně jasné, jestli bude mandát obhajovat. „Ještě se to nerozseklo mezi mnou a panem Kulhánkem (primátor Karlových Varů a šéf Karlovarské občanské alternativy). Zatím je jen dohoda, že jeden z nás bude kandidovat na senátora a druhý bude lídrem v krajských volbách,“ uvedl.

S KOA Starostové a nezávislí místní lidovci i TOP 09 domlouvají společnou kandidátku do krajských voleb v příštím roce.

Váňa přitom Horníka zná. „Honzík je můj kamarád, dokonce jsem mu v roce 2010 dal hlas. Chtěl bych ale zkusit tomu sportu pomoci, a tak si říkám, proč bych do toho nešel,“ dodal žokej.

Váňa Babišovi vyjádřil podporu po Velké pardubické v roce 2013. „Kdyby vyhrál volby pan Babiš, aby tenhle sajrajt, který tady přetrvává, dal do pořádku, tak bych byl hrozně rád,“ řekl tehdy ještě zadýchaný Váňa do kamery jen několik dní před sněmovními volbami.

„Fandil jsem mu, fandím mu stále“

Váňa uvedl, že právě v té době mu Babiš pomáhal s myšlenkou Poháru Josefa Váni. „Měl jsem možnost se s ním osobně setkat, před volbami jsem mu začal fandit a fandím mu stále,“ doplnil Váňa.

Související témata

Andrej Babiš

Foto: Petr Horník, Právo

Ano, politické hnutí

Foto: archiv, Právo

Ministra financí a slavného žokeje také pojí sponzorství – koncern ministra financí na konci října pořádal 1. ročník Velké národní steeplechase Josefa Váni Agrofert 2015 a již dříve Váňu podporoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků