Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Babiš navrhuje zrušení daňových úlev za příspěvek na odbory

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje zrušení daňových úlev za příspěvek na odbory. Uvedla to v neděli Česká televize (ČT). Znamenalo by to mírné zvýšení daní asi pro 570 000 lidí, stát by tak ušetřil zhruba 60 miliónů korun ročně. V koalici zatím Babišův návrh velkou podporu nemá.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Babiš navrhuje zrušení daňových úlev za příspěvek na odbory

Podle ministra by stát měl zrušit lidem možnost odečíst si z daní roční příspěvek odborovým organizacím, který v současnosti činí až zhruba 3000 korun. Při odečtení nejvyššího příspěvku si mohou nyní lidé snížit daně o 450 korun.

"Ministerstvo financí usiluje o zrušení různých výjimek, protože to zatěžuje administrativu. Myslím, že by měli být rozumní, protože státní kasa je prázdná, investice zastavené," řekl televizi Babiš.

Pravicová opozice podle ČT Babišův nápad podporuje. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval stejnou věc již před lety. "Daňová výjimka pro někoho znamená vždycky vyšší daňovou zátěž pro někoho jiného," řekl ČT.

Představitelé vládní koalice se ale k záměru staví kriticky. Podle předsedy sněmovního sociálního výboru a bývalého šéfa odborů Jaroslava Zavadila (nestr. za ČSSD) nestojí ušetřená částka za to, aby se "naštvalo tolik lidí", a podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se zrušením daňové výjimky nic nevyřeší, musí se zvýšit výběr daní, řekl televizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků