Hlavní obsah
Dřevo napadené kůrovcem Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Asociace nabídla pro boj s kůrovcem tisícovku Romů

Do boje s kůrovcovou kalamitou by se mohla zapojit tisícovka Romů. Jejich pomoc nabídla v pondělí vládě Asociace romských podnikatelů a spolků. Ta dopisem oslovila ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a zemědělství Jiřího Milka (za ANO).

Dřevo napadené kůrovcem Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Asociace nabídla pro boj s kůrovcem tisícovku Romů

Pomáhat v lese by měli pracovníci prověřených firem, kteří kvůli nedostatku pracovních příležitostí žijí ze sociálních dávek.

Vláda minulý týden uvedla, chce shánět pracovníky do lesů v zahraničí.

Jak již dříve řekl Brabec, současná kůrovcová kalamita je největší od dob Marie Terezie. Firmy v ČR si přitom v poslední době stěžují, že nemohou dostatek pracovníků najít, například na lesnické práce chybí tisíce lidí, stát je chtěl najít v zahraničí, především na Ukrajině.

Budeme jednoznačně rádi za každou volnou ruku - nohu
ministr životního prostředí Richard Brabec

„Vyjádření ministrů Richarda Brabce a Jiřího Milka a potažmo i premiéra Andreje Babiše, že je potřeba rychle do republiky dostat tisíce nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, když na úřadech práce jsou stovky ne-li dokonce tisíce dlouhodobě nezaměstnaných Romů, kterým tuto práci napřímo nikdo nenabídl, se nám nelíbí. Vyzvali jsme proto ministry, aby se na nás v případě zájmu o kvalifikovanou pracovní sílu obrátili,” uvedl prezident asociace Vladimír Leško.

Romové by měli podle něj mít stejnou šanci získat zaměstnání jako většinová část populace. „Asociace zároveň ministry v dopise vyzvala, aby dali firmám, které Asociace sdružuje, příležitost podílet se na veřejných zakázkách a zakázkách malého rozsahu, o nichž ve většině případů vůbec nevědí, a dali tak šanci dlouhodobě nezaměstnaným a registrovaným na úřadech práce zapojit se plnohodnotně na trhu práce,” dodal.

"Budeme jednoznačně rádi za každou volnou ruku - nohu, která bude ochotná pracovat," řekl Brabec. Podle něj však Lesy ČR a jejich dodavatelské firmy už déle než rok mluví o nedostatku pracovníků. "Že by ty firmy v takovéhle situaci nebraly lidi, kteří jsou schopni pracovat, mne fakt překvapuje," dodal ministr. Je však podle něj otázkou, co úřady práce firmám tvrdí. "Ale opravdu si nedokážu představit, že by tam nějaká diskriminace oficiálně nebo neoficiálně fungovala," dodal.

Lesy v Moravskoslezském kraji z ptačí perspektivy

Video: Novinky

Ministerstvo zemědělství nabídku uvítalo. „Ministr Jiří Milek už před časem jednal s předsedou Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR Marcelem Ščukou o možnostech najít pro nezaměstnané Romy uplatnění při pracích v lese, například při potlačování kůrovcové kalamity,” uvedlo na dotaz Novinek ministerstvo.

Ministr také ihned po obdržení dopisu asociace zkontaktoval Lesy ČR a požádal je, aby blíže specifikovaly své požadavky na zaměstnance i na jejich konkrétní pracovní náplň. Milek prý Leškovi zavolá a předá mu kontakt na manažery Lesů ČR, se kterými se pak šéf asociace může domluvit na dalším postupu.

Nezaměstnanost je nejnižší od roku 1997

Podle údajů Úřadu práce ČR nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla z dubnových 3,2 procenta na tři procenta. Uchazečů o místa bylo ke konci letošního května zhruba 230 000, což je nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak stále meziměsíčně i meziročně rostl.

Nezaměstnanost v Česku

Foto: David Ryneš, Novinky

Ministři se na konci května usnesli, že stát zatím krizový stav kvůli kůrovci vyhlašovat nebude. Společnost ČD Cargo by však měla do konce letošního roku navýšit kapacity na odvoz dřeva z lesů o 500 vagonů. Jeden by měl stát podle Milka kolem 80 000 eur, celkem budou tedy náklady na nákup vagonů činit přes miliardu korun. Stát v součinnosti s kraji bude také hledat místa, kde by se mohlo dřevo skladovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků