Hlavní obsah

Armáda má nového šéfa generálního štábu, nad Prahou proletěly gripeny a casa

Generál Petr Pavel v pondělí předal velení Generálního štábu Armády ČR svému nástupci generálu Josefu Bečvářovi. Součástí slavnostního aktu na pražském Vítkově byl i přelet letounů Gripen a CASA nad Prahou. Odpoledne Bečváře oficiálně do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Armáda má nového šéfa generálního štábu, nad Prahou proletěly gripeny a casa

„Velmi bych si přál, aby pod vaším velením česká armáda tak jako dosud účinně postupovala v boji proti mezinárodnímu terorismu,“ popřál na Hradě prezident novému náčelníkovi generálního štábu Josefu Bečvářovi.

Odstupujícímu náčelníku Petru Pavlovi poděkoval za dosavadní působení a popřál mu úspěch v roli druhého nejvyššího muže ve vedení Severoatlantské aliance. „Jsem plně přesvědčen, že čest České republiky ve velení NATO plně obhájíte,“ řekl prezident.

„Všichni si vážíme vašeho hrdinství, které jste prokázal při záchraně obklíčených francouzských vojáků v občanské válce v Jugoslávii, všichni si vážíme práce, kterou jste vykonal jako náčelník generálního štábu,“ poděkoval Zeman Pavlovi.

Ten se už dopoledne s funkcí oficiálně rozloučil při slavnostním aktu na pražském Vítkově. Poděkoval vojákům a ocenil, že česká armáda má ve světě stále lepší zvuk. Tři roky, které strávil ve funkci, podle něj byly charakteristické dynamickým vývojem vojska a hlavně změnou bezpečnostního prostředí, kterou představuje konflikt na Ukrajině a rostoucí hrozba Islámského státu.

Nový náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář převzal na Vítkově bojový prapor Generálního štábu

Foto: Armáda ČR

Pavel byl ve funkci náčelníka generálního štábu od roku 2012. V červnu se má stát předsedou vojenského výboru NATO, což ministr obrany Martin Stropnický označil v pondělí na Vítkově za velice prestižní funkci. „Přál bych si, aby generální štáb byl i nadále sjednocujícím prvkem síly, jednoty a jistoty,“ prohlásil Stropnický.

Nad Prahou proletěly armádní letouny

Nový náčelník Josef Bečvář označil za svou prioritu vybudovat moderní a akceschopné vojsko. Chce také dokončit proces personálního doplňování a pokračovat v zahraničních misích.

Ministr obrany Martin Stropnický podává ruku novému náčelníkovi generálního štábu Josefu Bečvářovi (vpravo, který převzal od svého předchůdce Petra Pavla (vlevo) funkci.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

„Nastupuji do funkce náčelníka generálního štábu vědom si, že je to pro mě osobní i profesní výzva,“ řekl při slavnostním aktu.

Jeho součástí byl kromě vojenské přehlídky a předvedení historických praporů také přelet dvou letounů Gripen a jednoho letounu CASA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků