Hlavní obsah
K Walhalle vede strmé schodiště Foto: Vratislav Konečný

Ani ve 2. kole nebyl prezident zvolen

Souboj mezi Václavem Klausem a Jaroslavou Moserovou zatím nemá vítěze. Ve druhém kole prezidentské volby získal podle neoficiálních výsledků Klaus většinu ve Sněmovně, zatímco Moserová opět bodovala v Senátu. Oficiální výsledky budou vyhlášeny v 16:00.

K Walhalle vede strmé schodiště Foto: Vratislav Konečný
Ani ve 2. kole nebyl prezident zvolen

Klaus získal ve Sněmovne 85 hlasů a 33 v Senátu, Moserovou volilo 42 senátorů a 32 poslanců. Ke zvolení bylo přitom potřeba získat nadpoloviční většinu hlasů od přítomných poslanců i nadpoloviční většinu od přítomných senátorů. O třetím kole rozhodnou zákonodárci po 16. hodině, následovat musí do 14 dní.

V prvním kole vypadl Zeman

Kandidát ČSSD Miloš Zeman vypadl hned v prvním kole. Klaus dostal podle oficiálních výsledků v 1. kole tajné volby ve Sněmovně 89 a v Senátu 32 hlasy, Moserová ve Sněmovně 25 a v Senátu 43 hlasy. Zeman dostal od poslanců 78 a v Senátu pět hlasů. Parlament na společné schůzi vybírá nástupce Václava Havla již podruhé, když minulý týden hlavu státu nezvolil. Stejně jako tehdy se hlasování účastní všech 281 zákonodárců.

Moserová potěšena, Zeman utekl

"Samozřejmě, že mne to těší," prohlásila ke svému postupu do druhého kola Jaroslava Moserová. Nepřála si, aby se hlavou státu stal Klaus ani Zeman, přestože k expremiérovi pociťuje, podle svých slov, určité přátelství. "Na panu profesoru Klausovi mne leká jeho neomylnost," prohlásila s tím, že také s ní nikdy nemluvil, a to ani v době OF, kdy ještě nikdo ničím nebyl.

Oproti tomu kandidát ČSSD Zeman nepočkal ani na oficiální vyhlášení a po zveřejnění neoficiálních výsledků prvního kola opustil potají Pražský hrad. ČTK to potvrdil člen jeho doprovodu Michal Kucián, zatímco všichni novináři čekali, až se Zeman objeví.

Klause velmi mrzí, že se po prvním kole nemohl setkat na Pražském hrad se Zemanem. "Já bych se s Milošem Zemanem potkal z primárně férových důvodů a podal si s ním ruku. Ale to, že ho tady nevidím, mě mrzí. Já bych za ním šel i kdybych vyhrál nebo prohrál," řekl. Dodal, že by mu řekl, že na jejich vzájemných vztazích se nic nemění. "Já věřím tomu, že on by to přijal," dodal.

Zatímco minulý týden schůzi poslanců a senátorů zahájil vystoupením osobně prezident Václav Havel, tentokrát do Španělského sálu nedorazil. Dění prý sleduje ve své pracovně.

Koalice nadále nejednotná

Představitelé ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU naznačili, že ve druhém kole tajné volby nepodpoří kandidáta ODS Klause. Lidovci a unionisté tvrdí, že budou volit svou kandidátku Moserovou. Sociální demokraté zatím neoznámili, jak chtějí ve druhém kole postupovat. Někteří sociální demokraté nevyloučili, že by i oni mohli dát hlasy Moserové. Další členové ČSSD ale dali najevo, že by raději směřovali k úplně nové volbě hlavy státu. To by znamenalo, že by dnes nebyl nikdo zvolen.

VOLBA PREZIDENTA ON-LINE 2

SLEDUJTE TŘETÍ KOLO VOLEB - ZDE

15:09 - Podle neoficiálních výsledků nebyl prezident zvolen ani ve druhém kole tajné volby.

NEOFICIÁLNÍ VÝSLEDKY - DRUHÉ KOLO

SENÁT: Moserová 42 hlasů, Klaus 33

SNĚMOVNA: Klaus 85, Moserová 32

---------------------------------

14:36 - Lubomír Zaorálek zahájil druhé kolo druhé volby prezidenta republiky. O nejvyšší státní post soupeří Jaroslava Moserová a Václav Klaus.

----------------------------------

14:25 - V předsálí Španělského sálu a v dalších prostorách probíhají kuloární jednání. Poslanci a senátoři diskutují nad dalším možným vývojem druhé volby prezidenta.

----------------------------------

14:12 - Předseda poslaneckého klubu KSČM požádal o 20 minutové přerušení schůze. Druhé kolo voleb tak bude zahájeno ve 14:35. Výsledky by pak měly být oznámeny v 16:00.

--------------------------------------

14:05 - Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek oznámil oficiální výsledky prvního kola druhé volby prezidenta republiky:

OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY - PRVNÍ KOLO

SENÁT: Moserová 43 hlasů, Klaus 32, Zeman 5

SNĚMOVNA: Klaus 89, Zeman 78, Moserová 25

--------------------------------------

13:40 - Zklamání nad výsledkem prvního kola vyjádřil předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD. Není si však jistý zda se to dá označit za fiasko ČSSD. Osobně jej mrzí, že koaliční partneři nebyli schopni postavit společného kandidáta.

--------------------------------------

13:22 - Miloš Zeman po neoficiálním zveřejnění výsledků prvního kola potají opustil Pražský hrad. Potvrdil to člen jeho doprovodu Michal Kucián, zatímco všichni novináři čekali, až se Zeman objeví.

--------------------------------------

13:01 - Předseda komunistů Miroslav Grebeníček prohlásil, že klub ČSSD je velice svérázný útvar. "Dovolím si tvrdit, že ty hlasy, které dostal minulý týden Jaroslav Bureš, dnes Zemanovi chyběly," řekl.

--------------------------------------

12:40 - "Samozřejmě, že mne to těší," prohlásila ke svému postupu do druhého kola Jaroslava Moserová. Přiznala, že byla kolegy ujišťována, že v Senátu vyhraje. Soudí, že by jako prezidentka byla lepším signálem do zahraničí.

--------------------------------------

12:22 - Podle neoficiálních výsledků vyhrála v Senátu Jaroslava Moserová. Hlas ji odevzdalo 43 senátorů. Sněmovně dominoval Václav Klaus, když získal hlasy 89 poslanců. Oficiální výsledky budou oznámeny ve 14:00 hod.

NEOFICIÁLNÍ VÝSLEDKY - PRVNÍ KOLO

SENÁT: Moserová 43 hlasů, Klaus 32, Zeman 5

SNĚMOVNA: Klaus 89, Zeman 78, Moserová 25

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků