Hlavní obsah
Prezident Slovenské republiky Andrej Kiska. Foto: Milan Malíček, Právo

Andrej Kiska

Andrej Kiska byl první nezávislý prezident Slovenské republiky, filantrop a bývalý podnikatel. Zbohatl v oblasti splátkových služeb a založil nadaci, která pomáhá rodinám ve finanční tísni. V roce 2014 porazil ve volbách hlavního favorita na prezidentský úřad premiéra Roberta Fica.

Prezident Slovenské republiky Andrej Kiska. Foto: Milan Malíček, Právo
Andrej Kiska

Narodil se 2. února 1963 v Popradu. V Bratislavě vystudoval obor mikroelektronika na Slovenské technické univerzitě. Po ukončení studií začal pracovat jako projektant ve svém rodném městě.

Krátce po sametové revoluci odjel do USA, kde pracoval například na čerpací stanici nebo jako pomocník na stavbě. Prakticky celý výdělek investoval do akcií makléřské společnosti, která ovšem po necelém měsíci od investice zkrachovala.

Kiska sám tvrdí, že pobyt v Americe ovlivnil celou jeho budoucí kariéru. „Z Ameriky jsem si přinesl nesmírnou chuť podnikat a našel jsem odvahu jít do toho navzdory tomu, že to nemusí vyjít,“ uvedl Kiska v rozhovoru pro server nextfuture.sk.

Přes šperky k charitě

Po návratu do Československa v roce 1991 založil spolu se svým bratrem a bratrancem svou první firmu, která se zabývala dovozem šperků a následným obchodováním s nimi.

O pět let později založil opět se svým bratrem společnost Tatracredit, která provozovala katalogový splátkový systém Triangel a Quatro. Podíly ve společnostech odprodal v roce 2005 bance VÚB.

Andrej Kiska při charitativní akci nadace Dobrý Anděl

Foto: dobryanjel.sk

Po odchodu z podnikatelské sféry se rozhodl založit charitativní společnost Dobrý Anděl. Ta pomáhá rodinám s dětmi, které se vinou těžkého onemocnění dostaly do finanční tísně.

Kandidát na prezidenta

V roce 2012 oznámil svou kandidaturu v prezidentských volbách 2014. Svou ambici stát se prezidentem odůvodnil tím, že „chce ještě více pomáhat“.

Volební billboard Andreje Kisky.

Foto: Ivan Vilček, Právo

V prvním kole voleb skončil se ziskem 24 procent hlasů druhý za premiérem Robertem Ficem, kterého ovšem jednoznačně porazil v kole druhém ziskem 59,38 procent. Sám sebe označuje za prvního nezávislého prezidenta Slovenské republiky.

V květnu roku 2018 oznámil, že v příštím roce již nebude znovu na post prezidenta kandidovat. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se chce více věnovat své rodině. O rok později ve volbách v roce 2019 Kiska skutečně nekandidoval a ve funkci ho nahradila Zuzana Čaputová.

Téhož roku Kiska ohlásil založení politické strany Za ľudí, do které investuje zhruba zhruba milion eur. Věnovat se chce zejména boji proti lichvě, krácení daní a okrádaní drobných vlastníků o pozemky.

Andrej Kiska je podruhé ženatý a má čtyři děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků