Hlavní obsah
Šéf Agrofertu Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo

Andrej Babiš podle archívu podepsal spolupráci s StB

Podnikatel Andrej Babiš tvrdí, že s StB nespolupracoval. Server Euro ale zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku, které to popírají.

Šéf Agrofertu Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo
Andrej Babiš podle archívu podepsal spolupráci s StB

"V Ústavu paměti národa v Bratislavě je dodnes archivován Babišův svazek pod krycím jménem Bureš. Do kategorie „Důvěrníka“, tedy spolupracovníka, který nemusel o své spolupráci s StB vědět, a kategorii, jež nepodléhá lustračnímu zákonu, si jej StB zavedla 12. listopadu 1980," píše server.

V listopadu 1982 se v centru Bratislavy ve vinárně U Obuvníka sešel s kapitánem Rastislavem Mátrayem a poručíkem Júliem Šumanem. Podle hlášení tajné policie v době od 16.30 do 18 hodin podepsal takzvaný vázací akt, tedy závazek ke spolupráci.

„Kandidát byl vytěžen (vyzpovídán) k ohlasům na úmrtí soudruha Brežněva (sovětský vůdce, který zemřel den před schůzkou – pozn. red.), o čemž je zpracován samostatný záznam. Poté byl kandidát vyzván, aby se vyjádřil, zda chce nadále spolupracovat s orgány kontrarozvědky, s čímž jmenovaný souhlasil. Po vyjádření souhlasu bylo jmenovanému oznámeno, že splňuje předpoklady kladené na spolupracovníka československé kontrarozvědky a byl mu předložen k podpisu písemný závazek, který byl zakamuflovaný v propagační brožuře. Kandidát závazek po přečtení podepsal bez dalších otázek a souhlasil, aby bylo i nadále používáno krycí jméno Bureš,“ píše se doslova ve zprávě StB.

Nastoupil ostře, ale lidi mu nevěří

Babiš v posledních měsících kritizuje expremiéra Mirka Topolánka (ODS), jeho přítele a lobbistu Marka Dalíka, bývalého primátora Prahy Pavla Béma (ODS), exministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS), prezidenta Václava Klause a další politiky. Miliardář založil protikorupční iniciativu ANO 2011 (Akce nespokojených občanů) a chce ji dostat do parlamentu.

Sociologický průzkum však ukázal, že lidé Babišovi moc nevěří. Vznik ANO 2011 sice zaznamenalo 65,9 procenta dotázaných, za důvěryhodnou ji však považuje ani ne třetina lidí (28,9 procenta). Navíc se 53,7 procenta lidí domnívá, že Babiš není natolik důvěryhodný, aby mohl kritizovat stávající poměry v ČR.

V internetovém průzkumu provedeném od 18. do 23. listopadu odpovídalo 11 tisíc lidí. Statistická chyba se pohybuje v rozmezí 1,5 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků