Hlavní obsah
Alena Gajdůšková Foto: Archiv, Právo

Alena Gajdůšková

Bývalá místopředsedkyně Senátu byla členkou horní komory od roku 2002. Od roku 2017 je poslankyní za ČSSD. Mezi lety 2013 a 2015 byla jejich místopředsedkyní. V minulosti se například vzepřela nevoli Václava Klause k podpisu Lisabonské smlouvy.

Alena Gajdůšková Foto: Archiv, Právo
Alena Gajdůšková

Gajdůšková se narodila 15. dubna 1954 v Praze, ačkoli nyní žije ve Zlíně. Vystudovala pedagogickou fakultu v Ostravě a veřejnou správu a regionální rozvoj na VŠE v Praze. Postupně se živila jako učitelka, vedoucí personálního oddělení soukromé firmy, tajemnice poslaneckého klubu Parlamentu ČR, vedoucí odboru školství, kultury, zdravotnictví, mládeže a tělovýchovy magistrátu města Zlín a poradkyně předsedy vlády Vladimíra Špidly.

Členkou ČSSD se stala v roce 1997. O pět let později získala senátorský mandát, který obhájila též v roce 2008. Předsedala senátorskému klubu ČSSD, byla první místopředsedkyní horní komory a místopředsedkyní Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky. Byla rovněž členkou Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury a zasedá v organizačním výboru.

Ve volbách do Senátu v roce 2014 se snažila svůj titul obhájit. Obsadila druhé místo a postoupila do druhého kola, kde však neuspěla a svůj mandát neobhájila. Mezi lezi 2013 a 2015 zastupovala funkci místopředsekyně ČSSD.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 kandidovala za ČSSD ve Zlínském kraj. Získala 1 766 preferenčních hlasů, ze druhého místa se dostala na první a stala se poslankyní.

Když se Václav Klaus zdráhal podepsat Lisabonskou smlouvu, prohlásila, že podá návrh na zbavení jej pravomocí, pokud smlouvu posvětí Ústavní soud a on přesto nepodepíše. „Jsem připravena tu iniciativu zvednout. Vzhledem k tomu, že obě dvě komory o Lisabonské smlouvě rozhodly více než ústavní většinou, jsem přesvědčena o tom, že podpora v obou komorách by tomuto návrhu řešení byla,“ sdělila Právu. Nakonec to nebylo třeba. 

Počátkem roku 2013 zase jménem 30 senátorů předala Ústavnímu soudu návrh na zrušení části amnestie vyhlášené v lednu téhož roku prezidentem Václavem Klausem. Propuštění některých pachatelů hospodářské trestné činnosti ostře kritizovala kvůli nespravedlnosti vůči poškozeným.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků