Hlavní obsah
Předseda AV Jiří Drahoš (vlevo) se svým předchůdcem Václavem Pačesem. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Akademie věd zastavila brněnský projekt obřího urychlovače částic

Akademie věd zastavila přípravy Středoevropské synchrotronové laboratoře (CESLAB), která měla do Brna přivést špičkový vědecký výzkum. Nákladný projekt si konkuroval s plánovaným Středoevropským technologickým institutem (CEITEC) a nezískal potřebnou podporu ministerstva školství.

Předseda AV Jiří Drahoš (vlevo) se svým předchůdcem Václavem Pačesem. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Akademie věd zastavila brněnský projekt obřího urychlovače částic

Ve čtvrtek to oznámila Adriana Zámečníková z mediálního zastoupení CESLAB. Synchrotron je obří kruhový urychlovač částic.

Vedení Akademie věd vysvětluje své rozhodnutí problémy s návrhem rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace. Největší ránu zasadilo synchrotronové laboratoři to, že se CESLAB nedostal mezi šest projektů, které ministerstvo školství vybralo pro operační program Výzkum a vývoj pro inovace. Zastánci projektu ještě před několika dny tvrdili, že požádají o 5,5 miliardy korun z evropských fondů i bez podpory ministerstva. Nyní své plány přehodnotili.

"Pro vedení Akademie věd jde o velmi závažný krok i z toho důvodu, že projekt CESLAB bezpochyby představuje jeden z nejlépe připravených výzkumných záměrů v Česku," uvedl v tiskové zprávě předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Synchrotron je zařízení, které produkuje pomocí složité technologie velmi intenzivní světelné záření. Potřebují ho k výzkumu vědci v řadě oborů, například v materiálových vědách, při výzkumu životního prostředí, v mikroelektronice, nanotechnologiích, spektroskopii či vývoji léčiv.

Experimenty se světlem ze synchrotronu poskytují nové poznatky o vlastnostech hmoty na úrovni molekul a atomů. CESLAB by byl první synchrotronovou laboratoří s urychlovačem částic ve východní Evropě.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků