Koalice, která sdružuje pediatry, gynekology, zubaře a praktické lékaře, dohromady přes 15 tisíc lékařů, navrhuje, aby pacienti platili za ošetření u neregistrovaného lékaře a za návštěvu v bytě pacienta 90 korun. Dosud je to 30 korun. (více zde)

Argumentují tím, že vyšší poplatek povede pacienta k racionálnějšímu chování. Měl by jít nejdříve ke svému praktickému lékaři, který ho zná, a teprve když je potřeba, měl by navštívit lékaře, k němuž ho jeho praktický lékař doporučí. To je podle nich ideální pro pacientovo zdraví.


Každá další klička je podle nich na úkor kvality péče o pacienta, protože pacient přichází k lékaři, který ho nezná, komplikuje tím vyšetření a prodražuje ho. Proto by podle nich taková cesta měla být zatížena vyšším poplatkem.

Ministerstvo zdravotnictví se hodlá návrhem zabývat, nicméně trvá na půlroční lhůtě, po kterou nechce do systému zasahovat.

U politiků má návrh koalice zdravotníků zatím jen malou podporu, například opoziční ČSSD a KSČM jej striktně odmítají a požadují téměř úplné zrušení poplatků. (více zde)


ON-LINE CHAT: O poplatcích s mluvčím bílého resortu Tomášem Cikrtem