Stávku připomínaly jen plakátky na chodbách v nichž lékaři vysvětlovali, proč je reforma špatná, nebo krátké schůzky, kde se o tom také hovořilo.

"Ona je nějaká stávka?" divil se pan Josef Mareš, když jsem ho oslovil v jedné z čekáren Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí. "Ani o tom nevím. Vyšetřili mě normálně, léky mám také a byli ke mě milí," řekl pan Mareš, který má problémy s krevním tlakem.

Primářka Jana Lachmanová řekla, že "platy lékařů nejsou takové, jaké by být měly, všichni máme medicínu rádi, proto ji děláme, ale myslím, že se s námi tak hrát nemá." Lékařka vidí jako chybu, že se vláda nepoučí ze slovenského zdravotnictví. "Kdyby byl jako na Slovensku poplatek za recept a pobyt v nemocnici, zase by se vybralo více a obrátilo by se to v lepší péči, kterou by pacient dostal."

Naplno se pracovalo i v ostatních pražských nemocnicích."Do ambulancí ale přišlo o něco méně lidí než jindy. My jsme rozvěsili plakáty proti vládní reformě s tím, aby nás pacienti podpořili. Jinak byl provoz běžný," řekl Právu předseda Lékařského odborového klubu v pražské FN Motol Pavel Kubíček.

Naplno jela i pražská záchranná služba. Marek Uhlíř z jejího tiskového oddělení řekl, že ve službě je 30 výjezdových skupin. "Naši zaměstnanci se nepřipojili k žádné formě protestů," uvedl.

Součková spokojena, Rath varuje

"Je dobře, že nemocnice pracovaly tak, jak pracovaly," ocenila průběh stávky ministryně zdravotnictví Marie Součková. Dodala, že "v tuto chvíli stávka skutečně ztrácela smysluplnost, protože reforma veřejných financí je o budoucnosti nás všech a musíme se na to podívat velmi rozumně. Reforma měla být už dříve," uvedla ministryně.

Vyzvala zdravotníky a odbory ke spolupráci. "Jedině společnými silami vytvoříme takové podmínky, aby došlo k naplnění balíku z něhož je zdravotní péče placena a bylo i na platy ve zdravotnictví, které se od roku 1992 zvýšily čtyřnásobně."

Naopak prezident České lékařské komory David Rath vyzval vládu, aby nebrala protesty lékařů na lehkou váhu. "Pokud nedojde k rychlému řešení situace lze očekávat další eskalaci nespokojenosti zdravotníků, která spolu s kritickou finanční situací rezortu přímo ohrozí péči o nemocné," sdělil Rath Právu.

V Mělníku se pacienti zlobili

Vylidněné čekárny, stávková prohlášení nalepená na zdech, rozzlobení pacienti, takový obrázek naskytla čtvrtečnímu návštěvníkovi nemocnice v Mělníku.

"Přišel jsem si nechat ošetřit prst na chirurgii, ale podle nápisu na dveřích to vypadá, že mám smůlu. Běžné pacienty by snad ošetřit mohli," zlobil se pacient Josef Dlábek.

Práci v ambulancích omezili i ve valašskomeziříčské nemocnici. "Pacienty ošetříme jen v akutních případech, k žádnému ohrožení života lidí však nedojde," řekl místopředseda místního LOK Martin Juříček.

V karlovarské nemocnici stávkovala asi polovina z více než 100 lékařů. Všechny ordinace ale proti očekávání provoz nepřerušily. Na chirurgii ošetřili jednoho zraněného, na interně poskytli pomoc dvěma pacientům. Od 8. do 9. hodiny tak zůstaly zavřené jen laboratoře a některé ambulance. V sokolovské nemocnici si lékaři na znamení solidarity a podpory protestů připnuli na pláště modrou stužku.

Bez zjevných problémů se obešla hodinová manifestační stávka v plzeňské fakultní nemocnici. Podle ředitelky nemocnice Jaroslavy Kunové se do protestu zapojila asi pětina lékařů. Protest se dotkl jen nepatrně některých plánovaných operací. "Některé kliniky začínají stejně operovat až v devět, jinde se například o něco zdržel začátek operace," řekla.

Černá ovce

S úsměvy na tvářích a vtipnými poznámkami přišlo ve čtvrtek před jednu z budov Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem protestovat proti chystané reformě veřejných financí asi 30 lékařů a sester. "Podívejte, takhle vypadá stávkokaz, černá ovce," ukazoval lékař na jednu z účastnic protestu, která stála v černém mezi bílými plášti.

Zábava ustala krátce před polednem, kdy šéf sdružení Lékařského odborového klubu nemocnice Michal Hondl začal předčítat z prohlášení zaměstnanců. "Chápeme nutnost změn ve financování státu, ale odmítáme se smířit s tím, že hlavní tíha důsledků reformy opět dopadne na zaměstnance veřejného sektoru," uvedl.