Předseda ODS Mirek Topolánek řekl České televizi, že úspěch občanských demokratů je fantastický. Zároveň se ohradil proti úvahám o ústavní většině s ČSSD. "Ty spekulace pokládám za urážlivé. Za důležitější pokládám ústavní většinu s KDU-ČSL," řekl Topolánek. [celá zpráva]

Předseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka pro ČT neskrýval nadšení: "Ten výsledek je vynikající. Můj odhad byl menší. Výsledek jasně ukazuje, že v této zemi jsou pravicoví voliči."

Podle Sobotky také volební výsledek dává občanským demokratům nárok, aby jejich zástupce opět stanul v čele horní komory. Sobotka řekl, že pokud ho klub nominuje, bude se o funkci ucházet a předpokládá, že bude i zvolen.

2. kolo senátních voleb
ON-LINE reportáž ze sčítání hlasů ZDE

ČSSD je spokojena

Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje výsledky za velmi dobré: "Jsem spokojen. Máme víc senátorů, než jsme obhajovali." Taktika, se kterou šli sociální demokraté do senátních voleb, se podle Paroubka ukázala jako správná. "V dalších volbách můžeme být důstojným soupeřem občanské demokratické straně," uvedl pro ČT.

ČTĚTE TAKÉ
ODS zcela ovládla senát
Petr Pithart obhájil křeslo senátora o 24 hlasů
ODS a ČSSD budou mít ústavní většinu ve Sněmovně i v Senátu
Politologové: výsledky mohou posílit jednání o velké koalici

Předsedkyně klubu senátorů KDU-ČSL Ludmila Müllerová řekla, že zastoupení KDU-ČSL je velmi důstojné. "Považovala bych to za úspěch. Ve srovnání s obdobím, kdy kandidovala čtyřkoalice, je to víc než jasné, že lidovci do Senátu patří," řekla ČT Müllerová.

Komunisté jsou zklamáni, že nezískali ani jedno senátorské křeslo. A to přesto, že měli ve hře  tři kandidáty. "Můžeme ale poděkovat našim voličům za hlasy a také za to, že do volebních místností přišli. Většina lidí na Senát dlouhodobě rezignuje, takže politické strany, vyjma ODS, nedokáží zmobilizovat k účasti voličů tak úspěšně," řekl Právu místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Soudí, že ani tak nejde o politická témata, ale hlavně o peníze na kampaň.