Případná velká koalice těchto stran, kterou ale ODS odmítá, by tak dokázala sama prosadit ústavní změny, jichž se obávají menší strany. Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil tuto skutečnost spíše za zajímavost. 

ČTĚTE TAKÉ
ODS zcela ovládla senát
Ze senátních voleb se radují všichni kromě komunistů
Petr Pithart obhájil křeslo senátora o 24 hlasů

"Nepředpokládám, že bychom toho využili zrovna s občanskými demokraty," řekl v sobotu České televizi Paroubek. Dříve přitom připouštěl, že by ústavní většina sociálních a občanských demokratů v Senátu mohla ovlivnit vyjednávání o velké koalici.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS zase vzkázal ČSSD, ať s ideou velké koalice nepočítá. "Nebudeme se upínat na velkou koalici," řekl ČT. Dodal, že občanští demokraté nebudou iniciovat změny volebního zákona, které by uškodily menším stranám. "Při jiných zákonech se budeme chovat jako poslední dva roky," poznamenal s tím, že ODS podpoří zákony pravicové nebo středové.

2. kolo senátních voleb
ON-LINE reportáž ze sčítání hlasů ZDE

Šéf ČSSD přiznal, že naopak stále počítá s tím, že by mohl být pověřen po neúspěšném pokusu předsedy ODS Mirka Topolánka sestavením vlády on. Jak by pro svůj kabinet chtěl získat hlasy v pravozelené části politického spektra, nechtěl říci. "Pokud budu pověřen jednáním o sestavení vlády, tak se to určitě dozvíte," dodal.