Podle svého šéfa Miloslava Kaly (ČSSD) výbor probíral dva právní názory, které říkaly, že Pospíšil porušil a neporušil zákon. "Potom pan Pohanka vystoupil v rozpravě. Pro nás to bylo překvapení, když se přidal k druhému názoru," uvedl Kala. Pohanka se tím vlastně postavil proti názoru klubu ČSSD, který chtěl, aby se Pospíšil za veřejné čtení utajené zprávy podrobil disciplinárnímu řízení. Dříve jeho kolegové nezaznamenali, že by se nějak na jednáních projevoval.

Když se hlasovalo o doporučení poslancům zahájit řízení s Pospíšilem, Pohanka se zdržel. Ostatní z ČSSD a komunista Josef Vondruška byli pro. Proti bylo pět členů ODS a Olga Zubová (zelení).

"Říkal jsem si, že (Pohanka) ví, že usnesení stejně neprojde a že svým hlasováním chtěl naznačit ODS, kdyby zase někdy bylo něco proti němu, aby mu to jakoby vrátili. Přišlo mi, že to je soukromá iniciativa, signál, který neohrozí většinu. Až druhý den jsem si uvědomil, že už večer byl rozhodnutý, co udělá," přiblížil Kala.

Podle něj se po hlasování o elektronickém registru majetkových přiznání pro poslance před půl desátou večer Pohanka zvedl a rychle odešel. Od té chvíle ho jeho kolegové nespatřili.