Z 95 největších českých a moravských měst vyhrála ODS v 90. To podle Topolánka neznamená, že ODS nebudou doprovázet úskalí v povolebních vyjednáváních o koalicích. "Je to ale určitě velmi výrazný výsledek, o 11 procent v průměru vyšší než před čtyřmi lety," komentoval Topolánek konečné součty hlasů. I když v senátních volbách čeká ODS ještě druhé kolo, uspěli v nich občanští demokraté postupem 26 kandidátů do finále v celkem 27 obvodech.

V obecních volbách pro kandidáty ODS hlasovalo víc než 36 procent voličů. Sociální demokraté skončili na druhém místě s téměř 17 procenty voličských hlasů, třetí příčka patří KSČM s 11 procenty. "Výsledky jsou další porážkou Jiřího Paroubka v řadě a odmítnutím jeho konfrontačního stylu, který snížil a dále snižuje koaliční potenciál jeho strany v komunálních volbách i povolebních vyjednáváních," řekl Topolánek.

Místopředseda ODS Petr Nečas doplnil, že voliči se vyjádřili i tím, že odmítli v senátních volbách kandidáty bezprostředně spjaté s Paroubkovou politikou. Jako příklad uvedl bývalého vicepremiéra Jiřího Havla či někdejší nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. "Tito lidé se nedostali jako klíčoví kandidáti Jiřího Paroubka ani do druhého kola," řekl.

Na komunální úrovni je ODS připravena vyjednávat se všemi možnými partnery kromě KSČM, a to i v hlavním městě, kde ODS může díky zisku většiny vládnout sama. Bém ale nevyloučil, že nakonec bude pražská radnice jednobarevná. [celá zpráva]