"Ta zelenina je dobrá, musel jsem ji přisolit, salámy jsou bezvadný, kafe udělali taky dobrý," překvapil šéf ODS Mirek Topolánek novináře, kteří ho ve stranickém sídle na Jánském vršku požádali o zhodnocení dosavadních výsledků. Úsečně se vyjádřil i k situaci v Ostravě, kde za uskupení Politika 21 kandiduje do Senátu jeho manželka Pavla. Podle místopředsedy Petra Nečase bude úspěchem, když ODS uhájí současné silné zastoupení v komunální politice a získá deset křesel v Senátu.

Senátní a komunální volby
ON-LINE reportáž ZDE

ČSSD lituje Benešovou

Sociální demokraty, kteří se sešli v Lidovém domě, zklamalo, že by podle předběžných výsledků nemuseli postoupit do druhého kola senátních voleb bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Nad slabým výsledkem některých kandidátů se pozastavoval i šéf ČSSD Jiří Paroubek, optimismus naopak neztrácel místopředseda Bohuslav Sobotka. "Pokud postoupíme v sedmi až devíti obvodech, považoval bych to za úspěch sociální demokracie ve srovnání s výsledky minulých voleb do Senátu," řekl. Exministr zdravotnictví David Rath považuje senátní volby za hlasování o tom, zda se celá republika ponoří do modra. Zástupci ČSSD také zopakovali, že je poškodilo, jak média v předvolební době informovala o kauze bývalého šéfa kabinetů premiérů ČSSD Zdeňka Doležela.

O vzrušení v Lidovém domě se postarala skupinka podnapilých Poláků, kteří proklouzli do sálu restaurace Hybernia mezi sociální demokraty. O tom, že jsou ve volebním středisku ČSSD, neměli ani ponětí. Personál je ale stačil vyvést ještě dřív, než přišel šéf strany Paroubek.

Lidovci bodovali v obcích

Napjaté očekávání panovalo v pražském paláci Charitas, kde sčítání hlasů sledují křesťanští demokraté. Úřadující šéf strany Jan Kasal by za úspěch považoval, kdyby do druhého kola senátních voleb zamířilo osm až deset kandidátů KDU-ČSL. Místopředsedkyně strany Ludmila Müllerová by ale již postup sedmi uchazečů z prvního kola považovala "nepochybně za úspěch". Spokojená je zatím i s průběžnými výsledky obecních voleb. Před volbami lidovci hovořili o tom, že by rádi obhájili sedm senátních křesel. "Úspěchem by bylo udržet pozice," řekl i Cyril Svoboda.

Komunisté očekávají, že obhájí své pozice v obecních zastupitelstvech a posílí v Senátu. "My bychom rádi potvrdili, že KSČM je silnou stranou, abychom obsadili ty radnice, kde jsme měli starosty a místostarosty, a získali i nějaké navíc," uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip. V horní komoře by komunisté k současným dvěma mandátům rádi přidali alespoň tři nová křesla, aby mohli vytvořit senátní klub.

Zelení byli celkem spokojeni 

Strana zelených věřili v úspěch svých kandidátů především ve volbách do zastupitelstev obcí. "Chceme rozšířit pole působnosti do více krajů a okresů v ČR. Dosud jsme byli jako ryba, která má hlavu, teď k tomu chceme přidat i tělo," řekla místopředsedkyně strany Dana Kuchtová v Mlýnské kavárně na pražské Kampě, kde volební štáb zelených sídlí.

Předsedkyně Politiky 21 Jana Bobošíková měla z průběžných výsledků radost. Za Politiku 21 kandidovala v Ostravě například manželka šéfa ODS Topolánková, v Chomutově zpěvák Martin Maxa a v Praze 12 Mirka Čejková. Bobošíková podotkla, že Politika 21 je na politickém trhu jen dva a půl měsíce. "A našlo se spousta lidí, kteří nám dali důvěru. Z toho já mám radost," řekla novinářům ve volebním štábu v hotelu v Praze 3.

Topolánková měla z kandidátů Politiky 21 průběžné výsledky nejlepší. "Vypadá to, že lidé dali přednost velkým stranám. Politika je běh na dlouhou trať. Pokud to nevyjde teď, možná že to vyjde příště," řekla.