Bendl v neděli Právu řekl: "Rétorika pana Paroubka zašla příliš daleko a neumím si představit, že by to bylo možné." Později však dodal: "Přesto bych diskusi nad programem takové vlády nevylučoval." Místopředsedkyně ODS a Sněmovny Miroslava Němcová za nejkvalitnější řešení, které chce i veřejnost, považuje předčasné volby. Němcovou zarazilo, že Paroubek hovořil o vládě na dva roky. "To já už vůbec nevidím jako logické řešení," řekla Němcová Právu.

Škromach: Paroubek jen popsal možnosti

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach Právu řekl, že Paroubek v televizním duelu s Mirkem Topolánkem v Otázkách Václava Moravce jen popsal možnosti. [celá zpráva]

"Je to jedna z variant k jednání," poznamenal Škromach o velké koalici. Návrh na společné vládnutí s občanskými demokraty ale v neděli večer schválilo předsednictvo sociální demokracie. [celá zpráva] S ODS vyjednavači ČSSD už zkrácení volebního období na dva roky navíc probírali.

Nevadí mu ani, že se o takové věci od Paroubka dozvěděl z televize před jednáním předsednictva. Jinak by to stejně prý nebylo možné, protože Škromach pobýval týden na Moravě a na Vysočině, kde mj. obdaroval bývalého předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana demižonem meruňkovice u příležitosti jeho 62. narozenin. Zeman stejně jako Jiří Paroubek odmítal velkou koalici a nedávno zopakoval, že podporuje vládu odborníků a předčasné volby.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal zopakoval, že lidovci nebudou v žádné vládě, která by se opírala o komunisty. Odmítavě se stavějí také k velké koalici ODS a ČSSD. "Není důvod takovou koalici podporovat," řekl. K jednání s ODS a ČSSD jsou ale podle něj lidovci připraveni.

Šéf KSČM Vojtěch Filip považuje Paroubkova slova za změnu postoje, při posledním rozhovoru prý uvedl, že o velké koalici neuvažuje. "Je to dohoda, za kterou může stát i prezident republiky," soudí Filip. Pokud by k velké koalici došlo, budou komunisté dělat vše, aby velké strany nezměnily volební zákon, který by menší strany poškodil.