"Vyzýváme pacienty, aby v tento den, pokud mohou, nechodili do ordinací, ale přišli nás podpořit na Staroměstské náměstí v Praze," řekl Právu předseda LOK Milan Kubek.

"Stávka není zaměřena proti pacientům. Naopak chceme, aby nás podpořili. Proto v některých nemocnicích budou i setkání s nimi a mítinky zaměstnanců," řekl Kubek.

Lékaři na Staroměstském náměstí

Členové Lékařského odborového klubu se ve čtvrtek zúčastní protestní demonstrace na Staroměstském náměstí, kterou pořádá Asociace samostatných odborů. Kubek vyzval pacienty, aby je na Staroměstské náměstí přišli podpořit.

"Říkáme rozhodné ne návrhu reformy financí tak, jak ji předkládá vláda. Nepostihne pouze lékaře, ale dopadne na všechny zaměstnance veřejného sektoru. Pokud vláda naše požadavky nevyslyší, navrhneme dalším odborovým svazům ve zdravotnictví, ale i ve školství společné pořádání případných příštích stávek," řekl Kubek.

Podle něj "Špidla je slušný člověk se sociálním cítěním a mrzí nás, že spojil osud své vlády s takto asociálním návrhem reformy. Patrně tak činí ve vleku těch lidí, kteří se již těší na osobní prospěch, který jim pád jeho vlády přinese. Návrhu reformy říkáme ne. Nenecháme zdravotníky okrádat," řekl Kubek.

Hlavní problémy zdravotnictví

Předseda LOK specifikoval také hlavní problémy českého zdravotnictví. Podle něj k nim patří: nedostatek finančních prostředků, jejich nespravedlivé rozdělování, špatné oceňování lékařů, sester, orientace na investování do betonu a ne do lidí, nadměrné náklady na léky, nulová zainteresovanost pacientů na léčebném procesu, neschopnost Všeobecné zdravotní pojišťovny platit včas a rozpad sítě okresních nemocnic.

Co LOK požaduje:
1. přijetí samostatné platové tabulky pro zdravotníky a pokud nebude, tak rozšíření platových tarifů na 16 tříd s tím, že vláda dá do rozšíření 12 miliard korun;
2. zvýšení tarifního příplatku pro zdravotníky ze 17 na 25 procent tak jako to mají státní úředníci.
3. ároveň doporučují ministryni zdravotnictví Marii Součkové, aby zajistila přechod zdravotníků do vyšších platových tříd.