Podle Tomáše Kramára ze sdružení Oživení je hodnota Škodova paláce kolem tří miliard korun. Odvozuje to od částky, na kterou je budova zastavena u banky. "V optimistickém výhledu bude mít magistrát za 20 let ve svém vlastnictví tuto budovu za šest miliard korun," řekl Kramár. Kdyby podle něj magistrát využil nabídku bývalého vlastníka, společnosti ČEZ, budovu koupil přímo a rekonstruoval ji, náklady by nepřesáhly tři miliardy korun, dodal Kramár.

Policie pronájem budovy vyšetřovala dvakrát, pokaždé případ odložila, reagoval zástupce ředitele magistrátu Miroslav Sklenář. Věc prověřoval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, podle informací magistrátu podání také odložil, uvedl. Poukázal na to, že trestní oznámení mohou být podávána do nekonečna.

Sdružení podalo oznámení na neznámé pachatele z řad představitelů města. Podezřívá je z pletichy při veřejné soutěži a porušování povinností při správě cizího majetku. "Nesmíříme se s tím, aby i tato kauza vyústila do ztracena," uvedl Kramár.

Pokud by magistrát stavěl novou budovu, podle něho by cena nepřesáhla dvě miliardy korun. Mohla podle Kramára stát například nad výstupem ze stanice metra Národní. Pozemek však městem ovládaný Dopravní podnik hlavního města Prahy prodal již dříve Pawlowskému, připomněl. Podmínky soutěže na pronájem budovy pro magistrát byly takové, aby je mohla nejlépe splnit firma Copa Retail, dodal Kramár. Tato firma se přihlásila do výběrového řízení jako jediná.

Cílem pronájmu budovy bylo to, aby si lidé mohli vyřizovat žádosti na jednom místě. Do budovy se přestěhovalo asi 1100 úředníků z budov po celé metropoli. Některé z nich město nabídne k pronájmu, nebo k prodeji. Představitelé magistrátu tvrdí, že sestěhováním úřadu ušetří.